Shefi i spiunazhit britanik: Si e zbuluam planin e Putinit për të...

Shefi i spiunazhit britanik: Si e zbuluam planin e Putinit për të pushtuar Ukrainën

242
SHPËRNDAJE

Shefi i spiunazhit MI6 në Mbretërinë e Bashkuar ka treguar se si aleatët zbuluan planin e Putinit për të sulmuar Ukrainën.

“Komunitetet e inteligjencës së SHBA-ve dhe Britanisë së Madhe zbuluan planet e Putinit për Ukrainën. Ne ekspozuam përpjekjet e tij për të pushtuar Ukrainën. Ne zbuluam planet e tij për të vrarë liderët dhe zyrtarët e lartë ukrainas”, tha Richard Moore në një postim në Twitter.

“Ky sulm ishte një agresion i planifikuar prej kohësh, i paprovokuar, mizor. Asnjë dezinformatë ruse nuk do ta fshehë këtë fakt nga komuniteti ndërkombëtar”, shkroi shefi i Shërbimit Sekret të Inteligjencës.

Inteligjenca e SHBA dhe e Mbretërisë së Bashkuar duket se kanë pasur një nivel të pazakontë saktësie të njohurive mbi planet dhe strategjinë e Putinit. Publikimi i paprecedentë i disa prej atyre ka pasur sukses taktik në prishjen pjesërisht të planeve të Putinit – duke përfshirë edhe provokimet.

https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X2hvcml6b25fdHdlZXRfZW1iZWRfOTU1NSI6eyJidWNrZXQiOiJodGUiLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1496939916965695489&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fwww.balkanweb.com%2Fnderhyrja-e-trupave-ruse-shefi-i-spiunazhit-britanik-si-e-zbuluam-planin-e-putinit-per-te-pushtuar-ukrainen%2F&sessionId=cd36588dc7b4d1b576716c6f0598823a53cfdd97&theme=light&widgetsVersion=2582c61%3A1645036219416&width=550px

S'KA KOMENTE