Sekuestrohen 41 kg e 700 gram heroinë, vihet në pranga 31-vjeçari

Sekuestrohen 41 kg e 700 gram heroinë, vihet në pranga 31-vjeçari

219
SHPËRNDAJE

41 kg e 700 gram heroinë janë sekuestruar gjatë një megaoperacioni në Tiranë, ndërsa ka rënë në pranga një 31-vjeçar.

Armando Papa, banues në Fushë Kuqe është arrestuar, ndërsa është shpallur në kërkim bashkëpunëtori i tij, R. G., banues në Sukth.

Policia pasi siguroi informacion se një sasi e madhe lënde narkotike heroinë po transportohej me një automjet tip “Benz”, kanë lokalizuar makinën e dyshuar dhe janë vënë në ndjekje të tij, pasi kanë vijuar ndjekjen, në afërsi të rrethrrotullimit të aeroportit e kanë ndaluar

Gjatë kontrollit në “Benz”-it, u gjet në bagazh një kuti me 62 pako brenda së cilave ishte heroina e paketuar, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale së bashku me automjetin dhe një mjet prerës.

Njoftimi i plotë, Tiranë

Sekuestrohen 41 kg e 700 gram lëndë narkotike heroinë. Finalizohet me sukses megaoperacioni policor i koduar “Fusha e kuqe”, nga Seksioni për Hetimin e Narkotikëve në DVP Tiranë. Operacioni bazuar në inteligjencën informative për goditen e veprimtarisë kriminale në fushën e drogave të forta. Vihet në pranga drejtuesi i automjetit që transportone heroninën. Shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij. Specialistët e Seksionit të Hetimit të Narkotikëve, në vijim të operacioneve për goditjen e veprimtarive kriminale në fushën e narkotikëve, bazuar dhe në informacionet e siguruara përmes inteligjencës informative se një sasi e madhe lënde narkotike heroinë po transportohej me një automjet tip “Benz”, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Fusha e kuqe”.

Si rezultat i këtij megaoperacioni, u arrestua në flagrancë shtetasi A. P. 31 vjeç, banues në Fushë Kuqe, Kurbin. Gjithashtu, u shpall në kërkim bashkëpunëtori i tij, shtetasi R. G., banues në Sukth. Shërbimet e Policisë, bazuar në informacionet e marra në rrugë operative, kanë lokalizuar automjetin e dyshuar dhe janë vënë në ndjekje të tij, pasi kanë vijuar ndjekjen, në afërsi të rrethrrotullimit të aeroportit, kanë bërë ndalimin e automjetit të dyshuar.

Gjatë kontrollit në automjetin tip “Benz”, u gjet në bagazh një kuti me 62 pako brenda së cilave kishte 41 kg e 700 gram lëndë të dyshuar narkotike heroinë, të cilat u sekuestruan në cilësinë e provës materiale së bashku me automjetin dhe 1 mjet prerës.

Nga specialistët për hetimin e Narkotikëve në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, vijojnë hetimet e thelluara për identifikimin e shtetasve të tjerë të implikuar në këtë veprimtari kriminale.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Tiranë, për veprime të mëtejshme.

S'KA KOMENTE