Rusia pritet ta shpall Facebook-un si “organizatë ekstremiste”

Rusia pritet ta shpall Facebook-un si “organizatë ekstremiste”

51
SHPËRNDAJE

Moska dëshiron të përfshijë Facebook në mesin e organizatave ekstremiste

Prokuroria e Përgjithshme ruse bën thirrje që Meta, kompania që zotëron Facebook dhe Instagram, të njihet si një organizatë ekstremiste. 

Kjo është raportuar nga Tass duke cituar një deklaratë nga Zyra e Prokurorit. Vendimi vjen pasi Facebook dhe Instagram vendosën të heqin censurën e postimeve kundër Rusisë. 

“Ajo që po bën Meta quhet “nxitje e urrejtjes racore”, e cila në legjislacionin rus kualifikohet si ekstremizëm,” tha zëvendëskryetari i Komitetit Rus për Teknologjitë dhe Komunikimet, Anton Gorelkin.

S'KA KOMENTE