Rusia hap korridoret humanitare për dy qytete të Ukrainës

Rusia hap korridoret humanitare për dy qytete të Ukrainës

73
SHPËRNDAJE

Ministria ruse e mbrojtjes thotë se korridoret humanitare do të hapen në orën 10:00 me orën e Moskës (07:00 GMT) të shtunën nga qytetet Mariupol dhe Volnovakha. Një “regjim qetësie” do të zbatohet që popullata civile të largohet nga qytetet dhe është rënë dakord me autoritetet ukrainase, tha ministria e mbrojtjes sipas mediave ruse.

BBC raporton se kryetari i bashkisë së Mariupolit, Vadym Boichenko bëri thirrje për një korridor humanitar.mes një bllokade të vazhdueshme dhe atyre që ai i ka quajtur “sulme të pamëshirshme” nga trupat ruse

S'KA KOMENTE