Rusia do të furnizojë Bjellorusinë me armë bërthamore, reagon BE

Rusia do të furnizojë Bjellorusinë me armë bërthamore, reagon BE

211
SHPËRNDAJE

BE-ja ka paralajmëruar se Bjellorusia mund të fillojë të presë armët bërthamore ruse pas një vendimi “shumë të rrezikshëm” në një referendum për të hequr statusin jo-bërthamor të vendit, raporton AFP. 

Shefi i politikës së jashtme të BE-së tha:

Ne e dimë se çfarë do të thotë që Bjellorusia të jetë bërthamore. Kjo do të thotë se Rusia do të vendosë armë bërthamore në Bjellorusi dhe kjo është një rrugë shumë e rrezikshme.

S'KA KOMENTE