Reuters: Më 9 Maj Putini do të paralajmërojë Perëndimin për “fatin e...

Reuters: Më 9 Maj Putini do të paralajmërojë Perëndimin për “fatin e botës”

283
SHPËRNDAJE

Presidenti rus Vladimir Putin , i cili të hënën do të udhëheqë festimet e 77-vjetorit të fitores së Bashkimit Sovjetik ndaj Gjermanisë naziste, do të paralajmërojë

Perëndimin, sipas Reuters , për “fatin” e botës, duke demonstruar armët, në një kohë kur ushtria e saj lufton në Ukrainë.

Putin, i cili po përballet me izolimin e thellë që Perëndimi i ka vendosur që kur urdhëroi Rusinë të pushtonte fqinjin e saj, do të flasë në Sheshin e Kuq përpara se të fillojë parada e trupave, tankeve dhe raketave të raketave balistike ndërkontinentale.

Luftëtarët tejzanor, bombarduesit strategjikë Tu-160 dhe, për herë të parë që nga viti 2010, avioni Il-80 , i cili synon të mbajë komandën më të lartë ushtarake në rast të një lufte bërthamore , do të fluturojnë mbi Katedralen e Shën Vasilit, sipas Reuters.

Sipas artikullit nga Reuters, avioni Il-80 është projektuar për t’u bërë një qendër komandimi për presidentin rus.
Avioni është pajisur me teknologji të reja, megjithatë detajet e veçanta janë ende sekrete shtetërore të Rusisë.

Lideri 69-vjeçar i Kremlinit e ka lidhur vazhdimisht luftën në Ukrainë me sfidën e paraqitur nga Bashkimi Sovjetik kur nazisti Adolf Hitler pushtoi Bashkimin Sovjetik në 1941.

“I kushtoi shtrenjtë popullit tonë, ” tha Putin më 24 shkurt, kur ai shpalli “operacionin special ushtarak” në Ukrainë, siç e quajti ai.

“Nuk do ta bëjmë një gabim të tillë për herë të dytë.”

Putini e paraqet luftën në Ukrainë si një betejë për të mbrojtur rusishtfolësit që jetojnë atje nga persekutimi nazist dhe për t’i mbrojtur ata nga ajo që ai e përcakton si një kërcënim amerikan për Rusinë që rrjedh nga zgjerimi i NATO-s.

Bashkimi Sovjetik humbi 27 milionë njerëz në Luftën e Dytë Botërore, më shumë se çdo vend tjetër.

Hija e rëndë e luftës në Ukrainë

Lufta në Ukrainë do ta errësojë shumë Ditën e Fitores në Rusi.

Pushtimi rus vrau mijëra njerëz, ndërkohë rreth 10 milionë ukrainas u detyruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre. Lufta gjithashtu e ka zhytur Rusinë në kontrollin e sanksioneve të ashpra perëndimore dhe ka rritur frikën për një konfrontim më të gjerë midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, fuqisë më të madhe bërthamore në botë.

Edhe pse 11 mijë trupat që do të parakalojnë në Sheshin e Kuq së bashku me 131 armë dhe pajisje ushtarake, sipas Ministrisë së Mbrojtjes, do të jenë një spektakël i madh, konflikti në Ukrainë ka treguar dobësinë e forcave të armatosura ruse pavarësisht përpjekjeve të Putinit gjatë mandati i tij njëzetvjeçar për të ndalur dobësimin pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Kremlini nuk arriti një fitore të shpejtë në Ukrainë dhe ekonomia ruse, e cila është nën presion të madh nga sanksionet po përballet me tkurrjen më të keqe që nga vitet pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Më pak se dy dekada më parë, Presidenti i SHBA Xhorxh Ë. Bush mori pjesë në festimet e 9 majit me ftesë të Presidentit Putin.
Asnjë lider i huaj nuk është ftuar këtë vit, ka thënë Kremlini.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre kanë shtuar furnizimet me armë për Ukrainën dhe Putini u ka bërë thirrje disa trupave ruse të lëshojnë një fuqi më të madhe zjarri në Ukrainë, raportoi Reuters .

Përpara 9 majit, në Moskë dhe në kryeqytetet perëndimore qarkulluan thashetheme se Putini po përgatitej të bënte një deklaratë të shkurtër veçanërisht për Ukrainën, ndoshta një deklaratë eksplicite të luftës apo edhe një mobilizim të përgjithshëm.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peshkov hodhi poshtë akuzat të mërkurën, duke i quajtur ato “të pakuptimta”.

Në fjalimin e tij vitin e kaluar, Putin foli kundër selektivitetit të Perëndimit dhe kundër tendencave në rritje të neo-nazizmit dhe rusofobisë, të cilave ai i kthehet përsëri dhe përsëri kur i referohet çështjes së Ukrainës.

S'KA KOMENTE