Qytetari i del përpara tankut rus, ndalon përparimin e saj drejt qytetit

Qytetari i del përpara tankut rus, ndalon përparimin e saj drejt qytetit

82
SHPËRNDAJE

Rusia është ndeshur me një situatë që nuk e kishte parashikuar përpara se të mësynte në Ukrainë: Rezistenca e qytetarëve. 

Ata kanë qenë të shumtë në numër, që kanë marrë armët në mbrojtje të atdheut. Në një video të publikuar në rrjete sociale, shihet se si një qytetar, del përpara tankut rus, për të ndaluar të përparimin e saj, një skenë e ngjashme me vitin 1989, ku asokohe një tjerë qytetar kinez, doli përpara tankut në Sheshin Tiananmen.

Incidenti erdhi pasi një konfrontim i ngjashëm u bë viral të premten, ku një makinë civile, u shtyp nga një tank. Burri që e drejtonte për fat të mirë arriti të shpëtonte. Kujtojmë që prej 24 shkurtit, Rusia ka pushtuar Ukrainën dhe që prej asaj dite, janë duke u zhvilluar beteja të ashpra mes dy forcave. 

Njeriu që atëherë është quajtur “Njeriu i Tankeve” në mediat sociale dhe ndërsa identiteti i tij tani dihet, guximi i tij tërhoqi shpejt lavdërimet nga të tjerët të frymëzuar nga protesta e tij, e cila është bërë emblematike e rezistencës së Ukrainës.

S'KA KOMENTE