Protestë kundër rritjes së çmimit të naftës në Gjermani, kamionët bllokojnë rruget

Protestë kundër rritjes së çmimit të naftës në Gjermani, kamionët bllokojnë rruget

403
SHPËRNDAJE

Një protestë kundër rritjes së çmimit të naftës është zhvilluar ditën e sotme në Hamburg të Gjermanisë.

Në qendër të Hamburgut, shoferët dhe këmbësorët duhet të presin në trafik për shkak të disa demonstratave, ndërsa siç shihet dhe nga pamjet shumë qytetarë kanë mbështetur nga larg protestën e kamionistëve.

Një kolonë e gjatë mjetesh, kundër çmimeve të lartë të karburantit fillon në Wilhelm-Iwan-Ring, dhe më pas shkon në drejtim të qendrës së qytetit, nëpërmjet Reeperbahn për në St. Pauli, Fischmarkt, Bergedorfer Straße, Horner Rampe dhe kthehet në pikën e fillimit. 

Kalvari i mjeteve, njofton policia lokale, mund të shkaktojë ndërprerje afatshkurtra në të gjithë qytetin. Në raportet e mediave, megjithatë, flitet për kaos trafiku.

Në kamionë varen pankarta si “Stop çmendurisë me naftën!”, “Jo ngritjes së naftës” ose “Ju hani, vetëm ndërsa ne dorëzojmë”. Vetëm në fundjavë u zhvillua një paradë makinash në Hamburg kundër çmimeve të larta të karburanteve, gjë që rezultoi në shkelje të rregullave dhe deri në aksidente.

S'KA KOMENTE