Po përgatiteshin të shisnin kokainë, arrestohen 3 shqiptarë në Greqi, në pranga...

Po përgatiteshin të shisnin kokainë, arrestohen 3 shqiptarë në Greqi, në pranga edhe një shtetas grek

410
SHPËRNDAJE

 

NënDrejtoria për Ndjekjen e Drogave të Sigurimit të Atikës ka vijuar me arrestimin e katër personave, në kuadër të procesit spontan, në Athinë, Zografou dhe Vouliagmeni. Konkretisht, janë tre shqiptarë të moshës 36, 46 dhe 48 vjeç dhe një 45-vjeçar grek, të cilët akuzohen për shkelje të legjislacionit për substancat e varësisë dhe armët. Ndër të tjera u sekuestruan mbi 10 kilogramë kokainë dhe 2 pistoleta.

Në mënyrë të veçantë, sipas ELAS-it, 48-vjeçari i huaj dhe greku u arrestuan pasi posedonin për llogari të të tjerëve në një taksi pesë pako najloni të improvizuara me kokainë me peshë 5870 gram, për të çuar më tej trafikimin e saj. Sasia specifike u prokurua nga i bashkëakuzuari i tyre 36-vjeçar, i cili zotëronte në shtëpi, në Athinë, kërp të papërpunuar me peshë 900 gram, kokainë 85 gram dhe një pistoletë.

Në të njëjtën kohë, gjatë kontrollit të ushtruar në shtëpinë e 48-vjeçarit u gjetën katër pako të improvizuara me kokainë me peshë 2275 gram, shkruan Protothema.

S'KA KOMENTE