Paralajmëron Presidenti i Ukrainës: Lufta e Tretë Botërore tashmë mund të ketë...

Paralajmëron Presidenti i Ukrainës: Lufta e Tretë Botërore tashmë mund të ketë filluar

175
SHPËRNDAJE

Presidenti Zelensky paralajmëroi se Lufta e Tretë Botërore mund të ketë filluar tashmë, ndërsa ai denoncoi pushtimin rus të Ukrainës si një sulm ndaj demokracisë.

Zelensky tha se konflikti, i cili tani është në javën e tretë, ka vënë në rrezik “të gjithë qytetërimin” dhe bota mund të jetë në prag të një lufte globale në shkallë të plotë.

Në një intervistë për NBC News, presidenti ukrainas u pyet nëse e kuptonte pse Presidenti Biden ishte i kujdesshëm për të provokuar Rusinë dhe rrezikuar “Luftën e Tretë Botërore”.

Zelensky tha: “Askush nuk e di nëse mund të ketë filluar tashmë. Dhe cila është mundësia e kësaj lufte nëse Ukraina do të bjerë, në rast se Ukraina do të bjerë? Është shumë e vështirë të thuhet.

“Dhe ne e kemi parë këtë 80 vjet më parë, kur Lufta e Dytë Botërore kishte filluar … askush nuk do të ishte në gjendje të parashikonte se kur do të fillonte lufta në shkallë të gjerë.”

Zelensky, i cili iu drejtua dje anëtarëve të Kongresit të SHBA dhe kërkoi më shumë armë, paralajmëroi gjithashtu pushtuesit rusë se populli ukrainas është “i pamposhtur”.

“Kjo është ajo që njerëzit tanë e kanë demonstruar qartë,” tha Zelensky. “Edhe ato vendbanime që u shkatërruan në hi nga artileria ruse, edhe ato vendbanime u lanë të pa pushtuara nga rusët”.

Në fjalimin e tij të fundit të natës, Zelensky tha se Rusia kishte pësuar humbje më të mëdha se në luftërat e saj në Afganistan, Siri dhe Çeçeni. Megjithatë, nuk ishte e qartë se në cilat shifra ai e bazonte pretendimin.

Zyrtarët e inteligjencës amerikane i thanë New York Times se vlerësimi i 7,000 vdekjeve ruse luftarake ishte konservator. Qeveria ukrainase ka pretenduar se ka vrarë më shumë se 14,000 trupa të Presidentit Vladimir Putin në njëzet ditë luftimesh, pothuajse aq sa 15,000 të humbur gjatë luftës dhjetëvjeçare sovjeto-afgane nga 1979-1989.

Zelensky tha: “Nëse lufta juaj, lufta kundër popullit ukrainas, vazhdon, nënat e Rusisë do të humbasin më shumë fëmijë sesa në luftërat afgane dhe çeçene së bashku. Çfarë kuptimi ka?”

Presidenti tha gjithashtu se korridoret e evakuimit nga qyteti jugor i rrethuar i Mariupolit nuk mund të përdoreshin të mërkurën, pasi ushtria ruse vazhdoi t’i bombardonte me bombardime. “Ne jemi të gatshëm të nxjerrim njerëzit jashtë dhe të dërgojmë ndihma humanitare. Por ne nuk mund t’i ekspozojmë njerëzit ndaj granatimeve në rrugë, “tha ai.

Banorët që më parë ikën nga qyteti po zhvendosen në zona më të sigurta. Zelensky tha se 6,000 njerëz – përfshirë 2,000 fëmijë – u zhvendosën brenda një dite.

Zelensky u kërkoi përsëri ushtarëve rusë të dorëzoheshin, duke premtuar se do t’i trajtonte ata në mënyrë njerëzore.

Ai u tha qytetarëve të tij se Ukraina do të rindërtohej shpejt pas dëmeve të shkaktuara nga lufta.

“Rindërtimi historik” do të frymëzojë botën, tha Zelensky.

Ministria britanike e Mbrojtjes tha se “pushtimi rus i Ukrainës ka ngecur kryesisht në të gjitha frontet”, duke bërë “përparim minimal në tokë, det apo ajër në ditët e fundit” me humbje të rënda të vazhdueshme.

Ai vuri në dukje se rezistenca e vendosur ukrainase nënkuptonte që shumica dërrmuese e territorit të Ukrainës dhe të gjitha qytetet kryesore mbetën nën kontrollin e Kievit.

Një person u vra dhe tre u plagosën nga fragmente të një rakete lundrimi ruse të rrëzuar mbi Kiev nga mbrojtja ajrore ukrainase.

Ndërkohë, UNESCO ka thënë se do të dërgojë forca të blinduara dhe helmeta për gazetarët ukrainas që mbulojnë luftën.

S'KA KOMENTE