Ndërron jetë në moshën 96 vjeçare mbretëresha Elizabeth II

Ndërron jetë në moshën 96 vjeçare mbretëresha Elizabeth II

217
SHPËRNDAJE

Familja mbretërore ka shpërndarë në Twitter njoftimin në lidhje me ndarjen nga jeta të mbretëreshës Elizabeth II.

“Mbretëresha vdiq në paqe këtë pasdite. Djali i saj Charles, i cili tani është Mbreti, do të kthehet në Londër të premten”, thuhet në njoftim.

Elizabeth u ngjit në fron në vitin 1952, pas vdekjes së babait të saj, mbretit George VI. Ajo mbikëqyri grahmat e fundit të perandorisë britanike, përballoi trazirat globale dhe skandalin e brendshëm dhe modernizoi në mënyrë dramatike monarkinë.

Ajo vdiq në Kalanë Balmoral në Skoci pasi mjekët thanë se ishin shqetësuar për shëndetin e saj të enjten.

S'KA KOMENTE