Mund ti japim fund njerëzimit”, Putin organizon stërvitjen bërthamore me raketat...

Mund ti japim fund njerëzimit”, Putin organizon stërvitjen bërthamore me raketat e tij ndërkontinentale

775
SHPËRNDAJE

Ish-presidenti rus paralajmëron për luftë bërthamore që mund t’i japë fund ‘ekzistencës së njerëzimit’ nëse Moska dënohet për krimet e luftës në Ukrainë

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev ka paralajmëruar fundin e ‘ekzistencës së njerëzimit’ nëse Moska dënohet për krime lufte në Ukrainë.

Kërcënimi më i fundit bërthamor i Kremlinit është bërë nga aleati i ngushtë i Vladimir Putin, i cili tani shërben si nënkryetar i Këshillit të Sigurimit. Ai tha se Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) duhet të përmbahet nga përpjekjet për veprime ‘legalisht të pavlefshme’ kundër Rusisë.

Edhe pse pushtimi i egër i Ukrainës vazhdon të lërë pas një seri krimesh të supozuara lufte, duke përfshirë granatimet e përsëritura të civilëve, përdhunimet dhe torturat dhe ekzekutimet, Medvedev refuzon një ndëshkim ndërkombëtar për këto krime.

“Ideja për të ndëshkuar vendin që ka potencialin më të madh bërthamor është absurde në vetvete. Dhe potencialisht kërcënon ekzistencën e njerëzimit”, shkroi ai në Telegram.

Ai në vijim akuzon SHBA-të se po përpiqen të ‘mbjellin kaos dhe shkatërrim’ përmes ICC-së, duke pretenduar se superfuqia perëndimore është ose shumë ‘guximtare ose një shtet idiot’.

“E gjithë historia amerikane, që nga koha e pushtimit të indianëve, është një luftë e përgjakshme asgjësimi. Dhe ne po flasim për shfarosjen më brutale të popullatës civile. Është bërë një stil nënshkrimi i politikës amerikane, kushdo qoftë në pushtet atje. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara shkatërruan Hiroshimën dhe Nagasakin në këtë mënyrë – vetëm për të justifikuar shpenzimet e mëdha për “Projektin bërthamor Manhattan”. Vietnami dhe Koreja, Jugosllavia dhe Iraku, Kuba, Afganistani dhe Siria janë të vetëdijshme se sa katastrofike janë pasojat e pushtimeve të tilla – lista është e gjatë dhe e përditësuar vazhdimisht. Amerika ka vrarë më shumë se 20 milionë njerëz në 37 vende që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, sipas një studimi të botuar në Global Research”, shtoi Medvdev.

Ndërkohë, fjalën e aleatit më të afërt që ka pasur ndër vite, Vladimir Putin duket se ka dëgjuar menjëherë, pasi Moska zyrtare ka organizuar një stërvitje me armët e saj bërthamore, ku përfshihen edhe raketat ndërkontinentale të afta për të goditur vendet e BE-së.

Stërvitja me raketat ndërkontinentale “Yars” po realizohet në një pyll në Siberinë perëndimore, ndërsa ky duket të jetë një kërcënim i hapur, pasi rrezja prej 7500 miljesh e këtyre raketave do të thotë se ato do të jenë në gjendje të godasin Britaninë ose kudo në Evropë.

“Mbi 100 pjesë pajisje po përdoren në stërvitje. Mjetet e lëshimit të sistemeve të raketave të lëvizshme rrugore “Yars” të Forcave Raketore Strategjike Ruse të Formacionit Raketor të Novosibirsk kanë trajnuar rishpërndarjen gjatë një stërvitje të planifikuar. Ndërsa kryenin manovrat e tyre, njësitë dhe detashmentet e raketave u shpërndanë në një pyll për të rritur fshehjen. Ata u trajnuan në vrasjen e diversantëve, zbulimin e zonës së nisjes dhe kalimin nëpër zona të kontaminuara”, tha ministria e Mbrojtjes ruse.

Putini vuri në gatishmëri forcat e tij bërthamore edhe më herët, vetëm pak pas nisjes së luftës me Ukrainën dhe stërvitjet e rregullta vazhdojnë të mbahen.

S'KA KOMENTE