Moti i keq në Vlorë/ Rrëzime pemësh e rrëshqitje dherash në disa...

Moti i keq në Vlorë/ Rrëzime pemësh e rrëshqitje dherash në disa zona

253
SHPËRNDAJE

Moti i përkeqësuar, reshjet e dendura të shiut dhe era e fuqishme kanë shkaktuar problematika ditën e sotme në Vlorë.

Lundrimi detar vijon të jetë i pezulluar për shkak të erës me shpejtësi deri në 25 metër /sek dhe deti me fuqi dallge deri në 8 ballë.

Sipas shtabit të emergjencave pranë Prefekturës së qarkut, situata është tejet e rënduar në të gjithë qarkun e si rrjedhojë ju është bërë thirrje të gjitha Njësive vendore të njoftojnë popullatën të kujdesen për të mos u përfshirë në situata kritike për jetën dhe pronën e tyre.

Ndërkohë nga era e fuqishme gjatë mbrëmjes së shtunë, janë rrëzuar dhjetëra pemë në Pyllin e Sodës, ndërsa në zonën e Lumit të Vlorës, në afërsi të fshatit Brataj janë regjistruar rrëshqitje gurësh.

Po ashtu, gjithë zona nga Orikumi, Dukat, Llogora e deri në Himarë ka pasur ndërprerje të energjisë elektrike, për shkak të erërave të fuqishme.

S'KA KOMENTE