Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës ka publikuar raportin mbi humbjet e ushtrise...

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës ka publikuar raportin mbi humbjet e ushtrise ruse

429
SHPËRNDAJE

Ministria e Mbrojtjes së Ukrainës ka publikuar raportin e saj ditor mbi konfliktin. Këtu janë pikat kryesore:

Forcat ruse kanë humbur 88 avionë dhe helikopterë që nga fillimi i luftës

Një numër pilotësh rusë janë kapur

Forcat e armatosura të Ukrainës vazhdojnë të mbrojnë qytetin port të madh të Mariupolit në juglindje

Një “sasi e konsiderueshme” e pajisjeve ruse u kap në rajonin e Mykolaiv – në jug, afër Odesa

Ushtarët rusë janë “demoralizuar” nga forca e rezistencës ukrainase

BBC nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur atë që pretendon ushtria ukrainase. Rusia ka dhënë pak detaje për humbjet e pësuar nga forcat e saj në Ukrainë, por ekspertët ushtarakë vlerësojnë se ajo është befasuar nga forca e rezistencës ukrainase dhe ka pësuar probleme me linjat e furnizimit dhe moralin e trupave.

S'KA KOMENTE