Ministria e Mbrojtjes publikon shifrat: Ja dëmi që i kemi shkaktuar deri...

Ministria e Mbrojtjes publikon shifrat: Ja dëmi që i kemi shkaktuar deri tani rusëve

228
SHPËRNDAJE

Zëvëndësministrja e Mbrojtjes së Ukrainës, Hanna Malyar, ka publikuar një raport ku bën me dije se 4300 ushtarë rusë kanë humbur jetën deri më tani.

Sipas saj trupat ruse kanë humbur rreth 146 tanke, 27 avionë dhe 26 helikopterë.

“Forcat ruse kanë humbur rreth 4,300 trupa në pushtimin e Ukrainës” tha Malyar, ndërsa vendi ndodhet ende në luftë pas sulmit nga Rusia.

4300 vdekje

27 avionë

26 helikopterë

146 tanke

706 mjete luftarake të blinduara

49 topa

1 Sistemi i mbrojtjes ajrore Buk

4 Sisteme të shumta të lëshimit të raketave Grad

30 automjete

60 cisterna

2 drone

2 varka

S'KA KOMENTE