Lufta ne Ukraine redukton turizmin arkeologjik ne Apoloni,15 mije turist nga Ukraina...

Lufta ne Ukraine redukton turizmin arkeologjik ne Apoloni,15 mije turist nga Ukraina vizituan ne 2021 Ukrainen

90
SHPËRNDAJE

Lufta ne Ukraine ka dhene impakt edhe ne turizmin arkeologjik ne Apoloni. Sipas drejtueses se parkut kombetar arkeologjik te Apolonise Ornela Durmishi gati 50% e turisteve qe kane vizituar kete park per vitin 2021 kane qene nga Ukraina. Duke ju referuara shifrave ne vitin 2021 kane vizituar parkun arkeologjik te Apolonise 35 mije turist dhe gati 15 mije prej tyre kane qene nga Ukraina

Megjithese jemi ne dy muajt e pare te ketij viti shifrat e vizitoreve vendas dhe te huaj shkon ne gati 3000 . Pamvaresisht se kemi nje reduktim te numrit te tursiteve te huaj nga Ukraina dhe Europa lindore si Polonia Cekia, Slovakia , Rumania etj shpresojme qe te kemi nje fluks nga Europa Perendimore kjo pasi tashme edhe masat jane lehtesuar nga pandemia

S'KA KOMENTE