Kontrolle në qelitë e të burgosurve ne Greqi, ja çfarë iu gjet...

Kontrolle në qelitë e të burgosurve ne Greqi, ja çfarë iu gjet Alket Rizait

21000
SHPËRNDAJE

Forcat speciale greke mësyjnë në burgun e Domokos. Sipas mediave greke, janë zhvilluar kontrolle në 7 qeli ku mbahen 17 të burgosur, mes tyre Alket Rizai. 

Gjatë kontrolleve, u evidentuan sende të paligjshme në qelitë e 12 të burgosurve. 

Gjatë kontrolleve u gjetën dhe sekuestruan sende të paligjshme, 5 hekura të improvizuara, 7 kaçavida, 2 thika, shkop i përbërë nga tre pjesë të bashkuara dhe të lidhura me leckë, 5 celularë me karta SIM, 8 karikues dhe 3 fisha USB, 17 USB stick, orë smartwach me karikues, 4 pirunë metalikë dhe pjesë piruni metalik, kufje me fish dhe pa fish, 2 tehe, brisk i improvizuar dhe brisk i vendosur në një kashtë druri, copë pecikllazi dhe një shpatull metalike.

1 celular, karta, shkopi i mbështjellë dhe thika janë gjetur tek Alket Rizai. Kontrollet bëhen për zbulimin e të dhënave mbi vrasjen në Nea Smyrni të Kreshnik Çerçizajt dhe Armando Ogranajas. Pak ditë me parë u kontrolluan qeli dhe në burgun e Hanias.

Njoftimi i autoriteteve greke:

Kontrolli policor është kryer sot, e mërkurë, 11 janar 2023, në shtatë qeli nga gjithsej shtatëmbëdhjetë të burgosur, në Qendrën e Paraburgimit të Përgjithshëm Domokos në Fthiotidë.

Në hetim morën pjesë përfaqësuesi i organit kompetent gjyqësor, një ekip i përzier i Drejtorisë së Sigurisë së Atikës, i përbërë nga punonjës policie të Departamentit të Prokurorisë për Zhvatje dhe Krimeve me Jetë, punonjës të Nëndrejtorit të Prokurorisë për Narkotikë dhe Krimit të Organizuar. Nëndrejtoria me ndihmën e një ekipi nga E. K.A.M. Atikë, punonjës policie të Drejtorisë së Sigurimit të Lamisë dhe një qen policie. Në këtë kuadër janë arrestuar gjithsej 12 persona, të cilët janë mbyllur në Qendrën e Paraburgimit dhe ndaj tyre është ngritur dosje për shkelje të legjislacionit për armët.

Gjatë hetimeve janë gjetur dhe sekuestruar:

-5 shkopa druri të improvizuar dhe 2 prej metali,
-7 kaçavida,
-2 thika,

shkop i përbërë nga tre pjesë të bashkuara dhe të lidhura me pëlhura,
-5 telefona celularë me karta SIM,
-8 karikues dhe 3 kabllo të tipit USB,
-17 Shkopa të tipit USB,
orë të tipit smart me karikues,
3 pirunët metalikë dhe pjesa e pirunit metalik,
kufje me tela dhe pa tela etj.

Kujtojmë se Alket Rizai konsiderohet si një nga personat më të rrezikshëm në Greqi. Në vitin 2006 dhe 2009, ai në bashkëpunim me kriminelë të njohur grekë, arriti të arratisej nga burgu i sigurisë së lartë në vendin fqinj, ai i Koridhalosit, duke përdorur helikopter.

Arratisja e parë e stilit hollivudian ndodhi më 4 qershor të vitit 2006, e ideuar nga Nikos Paleokostas, vëllai i një krimineli me famë, Vasilis Paleokostas.

Alket Rizai ka lindur në Ballsh të Mallakastrës, ku ka jetuar deri në fund të viteve ’90 dhe më pas emigroi në Greqi. Në Greqi ai u dënua për vrasjen e një qytetari grek, sipërmarrësin Thanasi Koropiotis, për të cilin dyshonte se kishte lidhje me të dashurën e tij ruse, Oksana

S'KA KOMENTE