Katër ditë luftë/Ja çfarë ka ndodhur në Ukrainë

Katër ditë luftë/Ja çfarë ka ndodhur në Ukrainë

154
SHPËRNDAJE

Lexoni një përmbledhje të asaj që ka ndodhur në orët e fundit ndërsa sulmi për pushtimin rus të Ukrainës vazhdon në ditën e tij të katërt.-Pavarësisht paralajmërimeve mbrëmë se Kievi do të sulmohej nga raketat ruse, një sulm ajror nuk ka ndodhur.

-Megjithatë, shpërthime u dëgjuan pranë qytetit dhe një depo nafte në Vasylkiv në jug të kryeqytetit u godit dhe u dogj, sipas kryebashkiakut lokal. Zjarri shkaktoi frikën e tymrave toksikë dhe banorët u paralajmëruan të mbyllnin dritaret dhe të qëndronin brenda.

Qyteti jugor i Nova Kakhovka është pushtuar nga trupat ruse, tha kryebashkiaku i qytetit këtë mëngjes.Ndërkohë, automjetet ruse kanë hyrë në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, thonë zyrtarët ukrainas. Një shpërthim i fortë është dëgjuar edhe më herët në qytet, ku mësohet se është goditur një gazsjellës

Zonat e banuara në Kharkiv u sulmuan gjithashtu, sipas shërbimeve të urgjencës. Një grua thuhet se u vra dhe dhjetëra u evakuuan nga një ndërtesë nëntëkatëshe.

-Të paktën gjashtë civilë të vdekur u raportuan gjithashtu në qytetin Okhtyrka, në veri-lindje të Ukrainës, sipas kryebashkiakut të rajonit.

-Në orën e fundit, Shërbimi ukrainas i BBC-së raportoi për shpërthime në Kharkiv dhe Kherson në juglindje.

-Si masë për të ndëshkuar Rusinë, BE, SHBA dhe aleatët e tyre do të ndërpresin një numër bankash ruse nga sistemi kryesor ndërkombëtar i pagesave, Sëift. Ata gjithashtu do të ngrijnë asetet e bankës qendrore të Rusisë.

-Australia u bë vendi i fundit që njoftoi se do të financojë furnizimin me armë vdekjeprurëse për Ukrainën për ta ndihmuar atë të luftojë Rusinë. Masa vjen pasi Gjermania vendosi të shtunën të furnizojë Ukrainën me armë, duke përfaqësuar një ndryshim të madh të politikës.

S'KA KOMENTE