Itali/Sekuestrohet droge ne vlere 1,5 miln euro,2 vellezer ne pranga

Itali/Sekuestrohet droge ne vlere 1,5 miln euro,2 vellezer ne pranga

2813
SHPËRNDAJE

Dy vëllezër shqiptarë u arrestuan nga karabinierët e Monzës për posedim të sasive të mëdha droge, mes të cilave kokainë dhe hashash, njëri prej të cilëve do merrte një aeroplan në Malpensa për të ikur në Shqipëri.

Karabinierët e Kompanisë Monza sekuestruan 16 kg kokainë, 800 gramë hashash dhe arrestuan dy vëllezër me origjinë shqiptare (përkatësisht 43 dhe 47 vjeç), që dyshohet se ishin mbajtësit dhe kujdestarët e drogës.

Blici nisi në orët e para të mëngjesit kur ushtria, duke monitoruar lëvizjet e të dyshuarve përmes kamerave, inkuadroi njërin nga dy vëllezërit që po dilte nga shtëpia me një çantë shpine të madhe.

Carabinieri Droga Malpensa

Droga ishte fshehur në një kasolle në tokën bujqësore të Famullisë.
Rrethana u shfaq menjëherë e dyshimtë për ushtarakët, duke pasur parasysh se burri nuk kishte asnjë lidhje me asnjë nismë të Komunitetit të Famullisë, prandaj ushtarakët rindërtuan udhëtimin e bërë dhe identifikuan kutinë: pasi hynë brenda, gjetën 7 kg kokainë brenda çantës së lënë pak më parë, 542 gr. hashash dhe 21 400 euro cash.

Të nesërmen, i dyshuari, i cili u kthye në vendngjarje dhe kuptoi se ishte zbuluar, vendosi të arratisej me nxitim duke marrë fluturimin e parë me një drejtim për në Shqipëri. Mirëpo, karabinierët arritën ta gjurmojnë në aeroportin e Malpensës, ku ai kishte kaluar check-in-in dhe tashmë ndodhej në bordin e avionit në pistë. Ai u shoqëruar dhe u transferua në burgun e Busto Arsizio (VA) në dispozicion të Prokurorisë Publike lokale.

Operacionet kanë vijuar me kontrollin në shtëpi të të arrestuarit, duke bërë të mundur gjetjen e 280 g të tjera hashash të fshehura në bodrum. Kërkimet janë shtrirë edhe në banesën e vëllait, po në Seveso, i cili brenda garazhit kishte fshehur 9 kg të tjera kokainë, e fshehur në një kasafortë në dysheme dhe mbi të cilën ishin vendosur garderoba për ta fshehur. Në përfundim të operacioneve, ky i fundit u arrestua në flagrancë për kryerjen e një krimi dhe u transferua në IEVP Monza në dispozicion të Prokurorisë Publike Monza. Vlerësohet se sasia e sekuestruar, ndoshta e destinuar për sheshet e trafikut të drogës në Monza della Brianza, pasi të dilte në treg, do të kishte faturuar mbi 1.5 milionë euro.

S'KA KOMENTE