Itali-Anulohen 1000 fluturime për shkak të grevës në aeroport

Itali-Anulohen 1000 fluturime për shkak të grevës në aeroport

71
SHPËRNDAJE

Një mijë fluturime për dhe nga aeroportet italiane janë anuluar sot për shkak të grevës së stafit tokësor që kërkon rinovimin e marrëveshjes së tyre kolektive.

Rreth 250,000 udhëtarë, për destinacione vendase dhe ndërkombëtare, janë prekur nga mobilizimi i stafit të shërbimit tokësor, i cili është planifikuar nga ora 10:00 deri në orën 18:00 (koha lokale) pas një apeli nga sindikata e tyre.
Ata kërkojnë nënshkrimin e një marrëveshjeje të re kolektive, e cila ka skaduar gjashtë vite më parë.

Rreth 200 fluturime u anuluan në aeroportin Fiumicino-Leonardo Da Vinci në Romë, kryesisht në Kopenhagë, Stokholm, Barcelona ose Palma de Mallorca, si dhe Palermo ose Catania në Siçili.

Veçanërisht e prekur është Malta Air, e cila operon linjat në emër të Ryanair, Ita Airways (ish Alitalia) dhe Vueling, pilotët e të cilëve kanë vendosur t’i bashkohen mobilizimit.
Pothuajse 150 fluturime u anuluan në dy aeroportet e Milanos, Linate dhe Malpensa, rreth tridhjetë në Torino-Casele dhe po aq në Palermo.
Ministri i Transportit Matteo Salvini u kërkoi grevistëve që të mbizotërojë “arsyeja e shëndoshë” dhe të mos zgjasin mobilizimet e tyre në mënyrë që “të mos dëmtohen miliona punëtorë dhe turistë të tjerë”.

S'KA KOMENTE