Inteligjenca amerikane zbulon se kur Rusia do të pushtojë Ukrainën

Inteligjenca amerikane zbulon se kur Rusia do të pushtojë Ukrainën

242
SHPËRNDAJE

Rusia do të pushtojë Ukrainën nesër në orën 1 të mëngjesit duke sulmuar me një raketë dhe 200,000 trupa. Ky fakt është bërë i ditur nga inteligjenca amerikane, shkruan “The Sun”. Burimet thanë se përgatitjet për të mbrojtur Ukrainën e rrethuar do të vazhdonin – pavarësisht raporteve që Putin po tërhiqte disa trupa nga kufiri.

Inteligjenca amerikane tha se koha më e mundshme për urdhrin e Putinit ishte ora 3 e mëngjesit (01:00 me orën e Mbretërisë së Bashkuar). Amerikanët besojnë se qendrat e komandës dhe kontrollit ushtarak dhe qeveritar të Kievit kanë menduar që të nisin me një breshëri sulmesh ajrore përpara se tanket të kalojnë kufirin.

Rusia pretendoi sot se do të tërhiqte rreth 10,000 trupa nga perëndimi dhe jugu i saj në kazermat pas stërvitjeve ushtarake.

Por rreth 130,000 mbeten në kufijtë lindorë dhe jugorë të Ukrainës me rreth 40,000 forca pro-Putin në Bjellorusi në veri.

S'KA KOMENTE