Hija e frikshme e mafies shqiptare’/ Si po shtrijnë ndikimin e tyre...

Hija e frikshme e mafies shqiptare’/ Si po shtrijnë ndikimin e tyre organizatat kriminale në Europë

337
SHPËRNDAJE

Organizatat kriminale shqiptare po shtrijnë ndikimin e tyre në të gjithë Europën, duke mos kursyer as Luksemburgun.

Sëfundmi mediat e huaja kanë sjellë një panoramë të shtrirjes së organizatave kriminale.

Emri i lakuar në listën e kriminelëve të njohur është A.I. Për dhjetë muaj hetuesit e Luksemburgut e vendosën Imandin ndër listën e personave më të kërkuar. Ai tërhoqi më shumë vëmendje pas të shtënave me armë zjarri në Remich, periudhë në të cilën ai kalon ilegalisht në Shqipëri.

334ee7f9c3085ac3ebe50ee527740a9048d2e685

Ndërkohë në Tiranë, ai përfshihet në një konflikt, që shënohet me dy të plagosur. Dhjetorin e kaluar hetuesit e gjetën atë në Bruksel, pas informacioneve të marra nga Luksemburgu. Ndërsa më 17 mars ai u transferua në Luksemburg.

Çfarë shkruajnë mediat e huaja për 31 vjeçarin.

A.I., pret një gjyq për vrasje të mbetur në tentativë. Ai është dënuar në Itali për trafik droge.

Fe80751a3085f72ede7d1f29ffe73ffc32724e93

Së fundmi, emri i tij u përmend edhe në rastin “Pizza Connection” në Saarbrücken, që kishte të bënte me një trafik të mirëorganizuar kokaine.

A.I, i njohur në vendin e tij njihet me emër tjetër, konsiderohet mes hetuesve dhe jo vetëm në Luksemburg, si një peng i rëndësishëm në krimin e organizuar.

Fakti që mafia shqiptare është aktive edhe në Dukatin e Madh, nuk është diçka sekrete apo e pazbuluara. Prania e subjekteve aktive në nivel ndërkombëtar tregon se dukati i Madh është pjesë e këtij rrjeti dhe fakti që grupet shqiptare po bëhen gjithnjë e më të rëndësishëm, nuk është rezultat i rastësishëm. Rruga ballkanike konsiderohet ende si një nga rrugët kryesore të transportit të kokainës, heroinës dhe marihuanës për në Evropën Perëndimore.

Një operacion spektakolar i policisë u zhvillua në Strassen pas një kërkese për ndihmë juridike gjermane në këtë kuadër të krimit të organizuar shqiptar.

Forcat speciale do të arrestonin një personazh kyç të mafies shqiptare atje. Por burri nuk mund të gjendej në shtëpinë e tij në rue des Romains. Në Gjermani u bënë njëkohësisht 20 arrestime.

Dhe një sherr jashtëzakonisht brutale mes dy grupeve në Pétange në korrik 2020 dhe vazhdimi i saj në tetor të po këtij viti në Nancy vendoset edhe nga hetuesit francezë në fushën e krimit të organizuar shqiptar.

Një nga pjesëmarrësit, E.P. , aktualisht kërkohet nga Luksemburgu përmes listës së kriminelëve më të kërkuar në Evropë. Ai ishte vendosur së fundmi në Shqipëri, jo shumë larg kufirit me Malin e Zi.

Megjithatë, autoritetet shqiptare nuk e ekstraduan atë, për shkak të mungesës së një marrëveshjeje për këtë. Prania e strukturave kriminale shqiptare në territorin e Luksemburgut nuk është gjithashtu një fenomen i ri.

Koka e mafies shqiptare N.K.,  nuk mund të harrohet shkruajnë mediat e huaja. Ai më së shumti kishte bërë bujë për arratisjen nga burgu për 15 orë në shkurt të vitit 2007.

Më parë ishte dënuar me dy mandate 15 vite burg në dy procese gjyqësore si drejtues i një organizate kriminale në fushën e trafikut të heroinës dhe kokainës. Pas një tentative tjetër arratisjeje disa muaj më vonë, Luksemburgu me sa duket ishte shumë i etur për të pranuar një kërkesë ekstradimi nga Greqia në mars 2008. Kujtimi u dënua sërish me 16 vjet burg.

Kartelet ballkanike po fitojnë terren

Nënvizohet një rritje e dukshme e rëndësisë së karteleve ballkanike

Grupet shqiptarë, marrin pjesë në rritjen e ndjeshme të furnizimit me kokainë në Gjermani, nënvizon BKA.

Që nga fillimi i pandemisë, raportohet se është rritur ndjeshëm edhe importi i marijuanës nga plantacionet e jashtme shqiptare.

Në Gjermani, Belgjikë dhe Francë, autoritetet hetimore kanë ndjekur nga afër strukturat mafioze për pak më shumë se një vit e gjysmë.

Ata me sa duket ishin mbështetur shumë në komunikimet e tyre celulare të koduara.

Në qershor 2020, një operacion i policisë kibernetike deshifroi telefonat celularë kriptografikë të Encrochat, i cili kishte rreth 60,000 përdorues, më pas në janar 2020, forcat e sigurisë përgjuan të dhënat nga serverët e platformës Sky-ECC për javë të tëra.

Janë identifikuar 171,000 pajisje dhe janë deshifruar mbi një miliardë mesazhe me tekst dhe foto.

Që atëherë, këto janë trajtuar gradualisht.

Në Artselaar, afër Antwerpen, kapoja e një prej krerëve kryesorë të mafies shqiptare, u ekzekutua në janar me disa plumba në kokë.

7419f1a2ed3b179517a9ebc5f88e9e4c8452515f

Telefona celularë kripto, një ndërrues lojërash dhe një thembra e Akilit?

Më parë, në Bruksel, ku Aldo Iamandi konsiderohet gjithashtu një emër i madh në botën e krimit, 250 agjentë të policisë federale çmontuan një rrjet shqiptar të trafikut të drogës më 1 dhjetor, pas analizimit të të dhënave kriptografike nga telefonat celularë Sky-ECC.

40 persona u arrestuan. 64 arrestime u bënë më 26 tetor në një bastisje të fokusuar në Bruksel. Sigurisht që synonte strukturat kolumbiane, por blerësit e tyre për importe direkt nga Amerika e Jugut ishin shqiptarë.

Zbulimet e SKY-ECC u mundësuan autoriteteve hetuese të zbulonin të gjithë strukturën e blerjes në Belgjikë, nga pritja në portin e Antwerp-it deri te shitja te tregtarët e rrugës, duke përfshirë nxjerrjen në doganë, ripaketimin, ruajtjen dhe paketimin.

Rreth 1000 oficerë policie morën pjesë në këtë operacion në 120 vende.

51fcd41830bb3654369ca44fd5d5f8e229b0055b

“Mafia e së Ardhmes” 

Sipas ekspertëve, dega shqiptare aktualisht po riorganizohet më shpejt pas pengesave dhe për rrjedhojë po zgjeron me shpejtësi zonën e saj të ndikimit në vende si Belgjika, Gjermania, Franca dhe sigurisht edhe Luksemburgu.

Policia federale belge ia atribuoi këtë faktit se grupet shqiptare, falë disiplinës, besueshmërisë dhe profesionalizmit të tyre, lidhen veçanërisht shpejt me organizata të tjera kriminale.

S'KA KOMENTE