Hetimi belg që çoi në pranga eurodeputeten greke dhe burrin e saj

Hetimi belg që çoi në pranga eurodeputeten greke dhe burrin e saj

31
SHPËRNDAJE

Të tjera detaje dalin në dritë nga skema e korrupsionit që përfshiu dhe eurodeputeten greke, Eva Kaili.
Përshkrimi i operacionit nga autoritetet belge që çoi në arrestimin e katër personave në lidhje me Katar-Gate, përshkruhet në një artikull të gazetës Le Soir, duke marrë fill që nga mëngjesi i 9 dhjetorit. Siç thuhet në botim, “një njësi speciale e policisë po priste jashtë shtëpisë së eurodeputetes greke, Eva Kaili dhe bashkëshortit të saj Francesco Giorgi, pasi për shkak të imunitetit të saj, shtëpia nuk mund të bastisej. Duke shpjeguar rolin e Giorgit, gazeta belge shkruan se “një nga drejtuesit e OJQ-së “Luftoni mosndëshkimin”, ai është një nga të dyshuarit kryesor në operacionin antikorrupsion që prokurorët kryen, hetim që kishte nisur që nga mesi i korrikut.

Sipas publikimit, dosja është trajtuar nga hetues të përpiktë, ndërsa fillimet e operacionit nuk janë regjistruar në bazën kombëtare të të dhënave të policisë belge “për të shmangur ndonjë rrjedhje informacioni”. Një provë e fortë për task-forcë kundër korrupsionit të Belgjikës (OCRC) të udhëhequr nga prokurori financiar Michel Claise ishte sekuestrimi i celularit të Giorgit.

Në kuadër të hetimeve janë kontrolluar shtëpitë e disa asistentëve në Parlamentin Europian, zyrtarë dhe mbi të gjitha shtëpia në Bruksel e ish eurodeputetit dhe presidentit të OJQ-së Fight Impunity, Antonio Panzeri.
Sipas publikimit, hetuesit gjetën afërsisht 600 mijë euro cash pasi zoti Panzeri konsiderohet si “truri” i organizatës kriminale “e cila po hetohet për financim nga një shtet i huaj – në këtë rast Katari – për të ndikuar me politikat e parave dhe dhuratave dhe vendimet financiare të Parlamentit Evropian”. Gazeta belge raporton se, përveç Panzerit dhe Giorgit, dy persona të tjerë që konsideroheshin me ‘pushtet’ në këtë listë ishin “bosi” i sindikatave, Luca Visentini, i cili u zgjodh në Konfederatën Ndërkombëtare të Sindikatave (ITUC); si dhe një person i katërt me origjinë italiane aktiv në komunitetin e OJQ-ve, shtetasi me inicialet “Z. T.” .

“U zbuluan para dhe ishin sekuestruar disa terabajt të dhëna dixhitale. Në të njëjtën kohë, telefonat celularë dhe kompjuterët u konfiskuan, ndërsa disa zyra të asistentëve u bllokuan për kontroll të mëtejshëm”, thekson Le Soir dhe vijon: “ndër to edhe zyrat e asistentëve të eurodeputetëve belgë, Marie Arena dhe Marc Tarabella . “Linja e mbrojtjes” e Arenës ishte se ndihmësi i saj punonte për OJQ-në e Pancherit, gjë që shpjegon hetimin e autoriteteve.

Hetimet për babain e Eva Kailit
Skena e radhës e përshkruar nga gazeta belge është regjistruar jashtë hotelit Sofitel në Bruksel me protagonist babain e Evës, Kailis. “Ai dhe gruaja e tij ishin për disa ditë në Bruksel. Vjehrri i Francesco Giorgit mban në dorë një valixhe të zakonshme të mbushur vetëm me kartëmonedha 50 euro. Ai u fut në makinë nga ekipi i policisë”, thuhet në artikull. 

Gazeta belge pohon se pas asaj që ndodhi jashtë hotelit me babain e zonjës Kaili u vendos që imuniteti që Kaili gëzonte si nënkryetare e PE, të mos zbatohej. “Menjëherë u vendos mobilizimi i një grupi policësh që morën pjesë në hetimet e mëngjesit të 9 dhjetorit. Atyre iu bashkua edhe kryeprokurori financiar i kompanisë. Bastisja në shtëpinë e një prej 14 nënkryetarëve të Parlamentit Evropian nuk ishte planifikuar. Dhe kjo nuk ishte surpriza e parë”, thuhet në artikull.

Në shtëpinë e Eva Kailit janë gjetur çanta shpine me para. “Paraja e sekuestruar është në kartëmonedha 20 dhe 50 euro. Policia nuk ka përcaktuar shumën e saktë, pasi paratë janë dërguar në laboratorë për analiza. Por nga burime konvergjente thuhet se në valixhet e babait të Eva Kailit u gjetën afërsisht 600 mijë euro dhe në shtëpinë e eurodeputetes greke 150 mijë euro cash”, shton artikulli. Le Soir thekson gjithashtu se “Apartamenti i Eva Kailit ishte i mobiluar me dhurata që mbanin firmën e vendit të dyshuar të përfshirë në skandalin e korrupsionit: medalje dhe sende të tjera me vlerë nga Katari. Kaq shumë elementë për të cilët çifti Kaili-Geortzi dhe babai i eurodeputetit grek duhej të jepnin shpjegime gjatë fundjavës”.

Lidhja e fundit e zinxhirit ishte “një operacion i fundit delikat kur u vendos të kontrollohej shtëpia e eurodeputetes belge Mark Tarabella”, ndërsa zyra e një ish-partneri të tij, G.M., i cili kishte punuar edhe me Pancherin në të kaluarën, i është mbyllur. Tarabella është nënkryetare e komitetit të marrëdhënieve të Parlamentit Evropian me vendet e Gadishullit Arabik. Megjithatë, për të kryer hetimin, shkruan Le Soir, prania e Presidentes së Parlamentit Evropian, Roberta Metzola, ishte e nevojshme pasi neni 59 i Kushtetutës belge kërkon një prani të tillë në rast të një hetimi të një eurodeputeti të zgjedhur në Belgjika.

Kryeprokurori ekonomik thirri urgjentisht zonjën Metzola nga Malta me presidentin e Parlamentit Evropian të Italisë që zbarkoi në Bruksel vonë më 9 dhjetor. “Policët vozitën me këmbën e tyre në gaz për ta çuar zonjën Metsola në shtëpinë e Tarabela dhe përfundimisht ekipi mbërriti në kohë për t’i konfiskuar celularin dhe kompjuterin e tij”. Dje u bë e ditur se Visentini u lirua por Eva Caili, Francesco Giorgi, Antonio Panzeri dhe “Z. T.” akuzohen për korrupsion, pastrim parash dhe krim të organizuar.

S'KA KOMENTE