Goditet grupi kriminal shqiptar i drogës në Belgjikë, 18 ne pranga

Goditet grupi kriminal shqiptar i drogës në Belgjikë, 18 ne pranga

200
SHPËRNDAJE

Një tjetër operacion masiv anti-drogë është zhvilluar ndaj grupeve kriminale shqiptare në Europë. Rreth 21 kontrolle, që çuan në arrestimin e 18 personave, u kryen veçanërisht në Liège, Seraing, Saint-Nicolas, Grâce-Hollogne dhe Jemeppe të Belgjikës. Ndërhyrja e policisë belge erdhi si pjesë e një hetimi të nisur më shumë se dy vite më parë në mjedisin kriminal shqiptar lidhur me trafikun e kokainës dhe kanabisit.

PJF e Lièges kreu një operacion në shkallë të gjerë ku përfshiheshin më shumë se 160 policë. “Aksioni bëri të mundur konfirmimin e ekzistencës së një trafiku të mirëorganizuar të kokainës dhe kanabisit në një periudhë të paktën katërvjeçare”, tha Prokurori i çështjes. Organizata, e cila përdori telefona celularë të koduar Sky ECC deri në mars 2021, vazhdoi aktivitetet e saj në të gjithë bashkimin më të madh të Lièges dhe në Luksemburg (Marche-en-Famenne, Houffalize). Të dyshuarit me sa duket grumbulloheshin në Antëerp dhe Holandë me kilogramë kokainë. Gjatë ndërhyrjes janë zbuluar shumë elemente konkrete që kanë të bëjnë me aktivitetet kriminale të organizatës dhe të dyshuarve.

Kërkimet çuan në sekuestrimin e 800 gr kokainë dhe produkte prerëse të paketuara në një arkë që shërben si “punishte” për të dyshuarit, dhjetëra pako te vogla kokaine të shpërndara në adresa të ndryshme por edhe në arka të vendosura në disa automjete (fenerë, kuti dorezash, mbështetëse koke, etj.), pajisje për paketimin dhe shitjen e kokainës. Një plantacion kanabisi me një kapacitet prej rreth 600 bimë u zbulua në Verviers si dhe pajisje dhe mbetje plantacionesh në Houffalize dhe Jemeppe. U sekuestruan 33 automjete me vlerë rreth 300 mijë euro, ndërkohë u kapën dhe 30 mijë euro cash. Pasuritë e konfiskuara nga llogaritë kapin vlerën afro 70,000€. U sekuestrua edhe një orë Rolex, televizorë me ekran të sheshtë, mallra luksi (mallra lëkure Vuitton, etj.), dokumente false italiane dhe sllovene. Pas dëgjimeve nga hetuesit, pesë të dyshuar tashmë janë vënë në urdhër-arrest më 20 mars për trafik droge dhe pjesëmarrje në organizatë kriminale.

6 të dyshuar të tjerë do të paraqiten më 21 mars në Gjykatën Hetuese për një vendosje të mundshme nën urdhër-arresti. Ndërkohë, 6 persona po ashtu rezultuan se banonin ilegalisht në Belgjikë Hetimi do të vazhdojë nga Divizioni për Narkotikët i PJF Liège nën autoritetin e gjyqtarit hetues Jean-Marc Mottet.

S'KA KOMENTE