Gjykata e Hages ,URDHËR ARRESTI për Vladimir PUTIN, akuzohet për krime lufte

Gjykata e Hages ,URDHËR ARRESTI për Vladimir PUTIN, akuzohet për krime lufte

61
SHPËRNDAJE

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar urdhër arresti për presidentin rus Vladimir Putin.

Gjykata e Hagës e akzuon Putin për krime lufte, duke përfshirë edhe deportimin e paligjshëm të fëmijëve nga Ukraina në Rusi.

Gjykata thotë se krimet janë kryer në Ukrainë, prej datës 24 shkurt të 2022, kur edhe nisi pushtimi rus i Ukrainës.

Sakaq, Moska vazhdimisht i ka mohuar akuzat.

Gjykata tha në një deklaratë se presidenti rus “dyshohet se është përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe atë të transferimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) nga zonat e okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse”.

Ajo lëshoi ​​gjithashtu një urdhër arresti për Maria Alekseyevna Lvova-Belova, komisionerja ruse për të drejtat e fëmijëve, për akuza të ngjashme.

S'KA KOMENTE