Gjermania thirrje vendeve të BE-së per hapjen negociatave per Shqipërinë

Gjermania thirrje vendeve të BE-së per hapjen negociatave per Shqipërinë

145
SHPËRNDAJE

Ambasadorja e Jashtme e Gjermanisë në një reagim të fundit në Twitter shprehet se duhet të nisin negociatat për anëtarësimin në Bashkimin Europian të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Ajo shprehet se tani është koha për të mbështetur Ballkanin Perëndimor drejt rrugën për në BE, ndërsa shton se duhet mbajtur premtimi dhe të nisin negociatat e vonuara.

“Veçanërisht në këto kohë, mbështetja për vendet e Ballkanit Perëndimor në rrugën e tyre drejt BE është një çështje kyçe e sigurisë dhe gjeopolitike. Duhet t’u qëndrojmë premtimeve tona dhe të fillojmë negociatat e vonuara të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedonia e Veriut”, shprehet ajo.

S'KA KOMENTE