“Furnizimi i Ukrainës me armë nga NATO mund të provokojë Luftën e...

“Furnizimi i Ukrainës me armë nga NATO mund të provokojë Luftën e Tretë Botërore”

47
SHPËRNDAJE

Pretendimet e Moskës se aleatët perëndimorë mund të provokojnë një konflikt më të gjerë duke furnizuar Ukrainën me armë, janë hedhur poshtë si “të pakuptimta” nga një ministër i mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar.

Duke iu përgjigjur deklaratës nga ministri i jashtëm i Rusisë se dërgesat nënkuptonin se NATO ishte “në thelb e angazhuar në luftë”, ministri i forcave të armatosura James Heappey tha se organizata nuk po dhuronte armë.

Ai i tha Sky News: “Sergei Lavrov mund të reflektojë gjithashtu se arsyeja që ka një luftë në Ukrainë tani është sepse Rusia kaloi kufijtë e një vendi sovran dhe filloi të pushtojë territorin e tyre”.

“E gjithë kjo zhurmë nga Moska se në një farë mënyre sulmi i tyre ndaj Ukrainës është një përgjigje ndaj agresionit të NATO-s është thjesht absurditet i plotë.”

S'KA KOMENTE