Elon Musk ndryshon emrin pas replikave me liderin çeçen: Jam gati të...

Elon Musk ndryshon emrin pas replikave me liderin çeçen: Jam gati të përballem me liderin rus duke përdorur vetëm të majtën

189
SHPËRNDAJE

Duket se kërcënimi i Elon Musk për të “sfiduar Vladimir Putin në një betejë të vetme” për fatin e Ukrainës zemëroi udhëheqësin çeçen Ramzan Kadyrov .

Duke shkruar në Telegram, krimineli i dyshuar i luftës, tha se në mënyrë që Musk të mundte Putin në një përleshje, ai duhet të bënte një trajnim të jashtëzakonshëm fizik.

“Elon Musk, një këshillë: Mos e matni forcën me atë të Putinit”, shkroi ai, në një përkthim në anglisht të shpërndarë nga vetë Musk.

“Vladimir Putin do të duket jo sportiv kur t’ju mundte ju, një kundërshtar shumë më i dobët.”

Ai gjithashtu e shpërfilli Musk duke e quajtur atë “Elonë e butë (femërore)” dhe i ofroi trajnim në tre institute çeçene: Universiteti i Forcave Speciale Ruse, Klubi Luftarak Akhmat dhe Kompania e Transmetimeve Shtetërore e Televizionit dhe Radios Çeçene Grozny.

Si kundërpërgjigje, Musk u hakmor me një postim të ashpër në Twitter dhe ndryshoi emrin e tij në rrjetin social, nga Elon Musk në Elona Musk.

“Faleminderit për ofertën, por një trajnim i tillë i shkëlqyer do të më jepte një avantazh shumë të madh”, shkroi ai.

“Nëse ai ka frikë të luftojë, unë do të pranoj të përdor vetëm dorën e majtë dhe pse nuk jam as mëngjarash. Elona”, shkroi ai në mënyrë provokuese.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, Musk ka përdorur Tëitter-in për të mbështetur përpjekjet e Ukrainës dhe për të denoncuar veprimet e Putinit.

Megjithatë, të martën, njeriu më i pasur në botë sfidoi Presidentin rus në një luftë kokë më kokë.

“Unë e sfidoj Vladimir Putinin në një betejë të vetme. Aksionet janë Ukraina,”tha ai, duke përdorur gjuhën ruse dhe ukrainase për efekt.

“Nëse Putini do të mund ta poshtëronte kaq lehtë Perëndimin, atëherë ai do ta pranonte sfidën. Por ai nuk do”, shtoi ai.

Ndërsa Kremlini nuk iu përgjigj drejtpërdrejt kërcënimit të Musk, shefi i agjencisë ruse hapësinore Roscosmos u shpreh.

“Ti, djalli i vogël, je ende i ri”, tha drejtori i përgjithshëm Dmitry Rogozin në përgjigje të postimit të Musk në Twitter.

“Të konkurosh me ty do të ishte vetëm një humbje kohe”, shkruante më tej ai.

Musk më pas u përgjig me një tjetër postim që synonte Putin.

“Unë shoh që jeni një negociator i ashpër! Në rregull, mund të kesh 10% më shumë para pagimi për shikim”, shkroi ai si përgjigje, së bashku me një foto të një zoti Putin me gjoks të zhveshur duke hipur mbi një ari nëpër një përrua dhe një foto të tij duke mbajtur një flakëhedhës.

Aktualisht, fotografia vazhdon të jetë postimi i Musksit në profilin e tij në Twitter.

Para këtij postimi në Twitter, Musk mbështeti luftën e Ukrainës kundër forcave ruse duke forcuar aftësitë e komunikimit të vendit.

S'KA KOMENTE