Droguan përdhunuan e dhunuan anglezen, 57 vite burg 3 shqiptarëve

Droguan përdhunuan e dhunuan anglezen, 57 vite burg 3 shqiptarëve

1398
SHPËRNDAJE

Tre shqiptarë që përdhunuan në grup, një të re në Bedford të Anglisë, duk e i shkaktuar asaj makthin më të keq të jetës së saj, janë dënuar me 57 vite burg në total.

Si ndodhi ngjarja?

Viktima 23-vjeçare po shijonte natën e saj të parë pas përfundimit të kufizimeve për Covid, kur u nda nga shoqja e saj. Ajo e gjeti veten të vetme dhe të pambrojtur pasi u largua nga klubi i natës Vogue në Bedford High Street, në orët e para të së shtunës, 4 shtator të vitit të kaluar.

Pa e ditur ajo, ajo ishte përndjekur brenda klubit nga Gemti Hyka, 31 vjeç, i cili e futi në makinën e tij dhe e çoi në një adresë në qendër të qytetit ku e përdhunoi.

Dy nga bashkëpunëtorët e tij, Vullnet Haka, 33 vjeç dhe Ibrahim Bezati, 36 vjeç, mbërritën dhe e dhunuan. Gjatë kësaj kohë, e reja u godit me shuplakë në fytyrë dhe u detyrua të merrte kokainë.

Vullnet Haka, 33 vjeç, u shpall fajtor për burgim të rremë dhe dy akuza për përdhunim. Ai u burgos për 14 vjetIbrahim Bezati, 36 vjeç, u shpall fajtor për burgim të rremë dhe dy akuza për përdhunim. Ai u burgos për 17 vjet

Gjatë gjyqit në Gjykatën e Luton Croën, gjykatësi Steven Evans, tha se ata i kishin shkaktuar “makthin më të keq të çdo gruaje” viktimës, duke shtuar se ata “e kishin trajtuar atë sikur të ishte më pak se njeri”.

Gruaja ka arritur të arratiset nga shtëpia në mëngjes dhe është gjetur në gjendje të rëndë nga kalimtarët.

Duke dhënë dëshmi në Gjykatën e Luton Croën, ajo tha se nuk kujtonte se ishte larguar nga klubi në orët e para të 4 shtatorit të vitit të kaluar.

Vajza i tha prokurorit Martin Mulgrew: “U luta që të më linin të shkoja. Isha i hutuar dhe i frikësuar.’

Hyka, nga Bedford, u dënua me 26 vjet burg pasi u shpall fajtor për rrëmbim, burgim të rremë dhe dy akuza për përdhunim.

Haka, 33 vjeç dhe Bezati, 36 vjeç, të dy nga Bedford, u shpallën fajtorë për burgim të rremë dhe dy akuza për përdhunim të gruas. Haka u dënua me 14 vjet. Bezati u dënua me 17 vjet.

S'KA KOMENTE