Burime të inteligjencën SHBA :Kiev mund të bjerë në duart e Rusisë...

Burime të inteligjencën SHBA :Kiev mund të bjerë në duart e Rusisë brenda disa ditësh

109
SHPËRNDAJE

(CNN) – Zyrtarët e inteligjencës amerikane janë të shqetësuar se Kievi mund të bjere nën kontrollin rus brenda disa ditësh, sipas dy burimeve të njohura me inteligjencën më të fundit. Burimet thanë se vlerësimi fillestar i SHBA nga përpara pushtimit — i cili parashikonte se kryeqyteti ukrainas do të të kapërcehet brenda një deri në katër ditë pas një sulmi rus — mbetet pritshmëria aktuale.

Zyrtarët e inteligjencës perëndimore vlerësojnë se plani i Rusisë është të rrëzojë qeverinë në Kiev dhe të instalojë një qeveri prokure miqësore ndaj Rusisë, por ata ende nuk e dinë nëse Presidenti Vladimir Putin do të kërkojë të pushtojë dhe mbajë më pas territorin ukrainas, tha një nga burimet e njohur me inteligjencën për CNN.

S'KA KOMENTE