Biden PARALAJMËRON presidentin rus: Nëse përdor armët bërthamore, SHBA do të PËRGIGJET!

Biden PARALAJMËRON presidentin rus: Nëse përdor armët bërthamore, SHBA do të PËRGIGJET!

301
SHPËRNDAJE

Presidenti Joe Biden, gjatë një deklaratë për mediat pas përfundimit të Samitit, ka thënë se NATO asnjëherë nuk ka qenë më e bashkuar se kaq, gjë e cila është e kundërta e asaj që presidenti rus Vladimir Putin priste të ndodhte.

I pyetur në lidhje me përdorimin e armëve bërthamore Biden tha se nëse Rusia vendos që ti përdorë ato, atëhere SHBA do të përgjigjet dhe “mënyra e përgjigjes do të varej nga ajo e përdorimit”.

Ne do të përgjigjenim nëse ai e përdor atë. Natyra e përgjigjes do të varet nga natyra e përdorimit”, u përgjigj Biden, duke shtuar se ai nuk mund të jepte informacion mbi inteligjencën, por për çështjen e armëve kimike

Biden gjithashtu bëri me dije se kishte paralajmëruar presidentin kinez Xi Jinping, se nëse do të ndihmonte Rusinë, atëhere do të vendoste në rrezik marrëdhëniet ekonomike me SHBA-në dhe BE-në.

Në fund të fjalës së tij Biden theksoi se vendet perëndimore duhet të qëndrojnë “plotësisht të bashkuar”.

S'KA KOMENTE