Banoret e Fierit denoncojne ndotjen e Gjanices, era e hidrokarbureve perhapet ne...

Banoret e Fierit denoncojne ndotjen e Gjanices, era e hidrokarbureve perhapet ne qytet

300
SHPËRNDAJE

Komuniteti fierak eshte zgjuar mengjesin e sotem me eren e rende te naftes nga lumi Gjanica. Ngjyra e erret e per me teper era e pakendeshme jane ato qe shoqerojne perdite qytetaret fierak por ne diten e sotme era e hidrokarbureve ka qene me e theksuar dhe e padurushme sa eshte perhapur ne te gjithe qytetin


Kalimtaret qe kalojne jo vetem ne afersi te brigjeve te lumit por eshe ne rruget e qytetit jane shprehur se sor ka pasur nje ere edhe me te rende nderkohe qe shqetesimit te banoreve i eshte pergjigjur agjencia e mjedisit por ka rezultuar pa sukses pasi nuk kane mundur te gjejne shkaktaret

Prej kohesh gjanica ndotet, industria e naftes mbetet shkaktari kryesor. Kujtojme se lumi Gjanica ne vitet e fundit u be pjese e rehabilitimit

S'KA KOMENTE