Zona naftembajtes ne Beline , banoret te rrezikuar nga niveli i larte...

Zona naftembajtes ne Beline , banoret te rrezikuar nga niveli i larte i ndotjes ne mjedis, akuza ndaj ‘BANKERS’

1063
SHPËRNDAJE

 

Prej vitesh vijon te mbetet problem niveli i larte i ndotjes ne zonen e Marinzes. Mijera banore qe i ra per pjese te banojne ne kete zone po perballen prej vitesh me problemin e ndotjes ne mjedis si dhe zhurmave akustike.

Gjendja eshte bere e padurushme thone banoret dhe asgje nuk po ndryshon pavaresisht ankesave te shumta te banoreve.

Jemi te rrezikuar nga shendeti thone banoret dhe askush nuk kujdeset per ne , as pushteti vendor apo edhe qeveritaret. Ndotja me e larte kosntatohet ne mengjes dhe ne mbremje qe behen shkarkime ne mjedis.

Puset e naftes ndodhen shume prane banesave duke rritur rrezikun. Banoret kane thene se jane ankuar edhe tek kompania “Bankers “qe operon ne kete zone por situata nuk ka ndryshuar. Ndotja vijon te mbetet rrezik ne jeten e ketij komuniteti ndersa jeta eshtw bere e padurueshme sa disa banore kane thene se kjo zone duhet te braktisur

Ata kane ndare problematika te ndryshme ndersa kane thene se jane dhe shuma te medha parash per mjedisin por keto para jo vetem nuk dihet ku kane shkuar por as nuk kane ndryshuar kete situate te rende qe rrezikon jeten e qindra mijra banoreve te kesaj zone

Ndotja ka shkaktuar edhe probleme ne ekonomine e fermereve te kesaj zone te cilet kane thene se produktet bujqesore dhe blegtorale nuk terhiqen nga konsumatoret sa marrin vesh qe vijne nga kjo zone. Konsumatoret kane frike te marin produktet bujqesore te kesaj zone pasi jane te kontaminuara nga ndotja

S'KA KOMENTE