Zbulohet makina e pare elektrike e garave

Zbulohet makina e pare elektrike e garave

20
SHPËRNDAJE

Makina e parë elektrike e garave në botë me 2 vende, e cila mund të shkojë nga 0-60 mph në 3,2 sekonda, do të zbulohet në konferencën COP26 për ndryshimet klimatike.

E zhvilluar nga Envision Virgin Racing së bashku me firmën e teknologjive të qëndrueshme Johnson Matthey, prototipi ka një shpejtësi maksimale prej 149 milje në orë.

Automjeti i prodhuar në Britani është i pari që ka bateri litium-jon me madhësi të plotë duke përdorur teknologjinë e avancuar të materialit katodë të pasur me nikel ‘eLNO’ të Johnson Matthey.

Këto materiale, tha ekipi, kanë 20% densitet më të madh energjie sesa alternativat aktuale dhe ofrojnë një diapazon të zgjeruar drejtimi dhe jetëgjatësi të baterisë. 

Bateritë pritet të hyjnë në prodhim të gjerë deri në vitin 2024, dhe do të jenë të përshtatshme për përdorim në makina të mëdha pasagjerësh dhe SUV. Makina përmban një shasi dhe trup të integruar me fibër karboni ku mund të ulen dy, një shofer dhe pasagjer. 

Sipas stilistëve, makina do të përdorë goma të lëmuara në mënyrë që të sigurojë një kontroll mekanik optimal, duke reduktuar shkallën e konsumimit dhe duke minimizuar mbetjet e gomave.

S'KA KOMENTE