Zbardhet dëshmia e plotë e shqiptarit të arrestuar për vrasjen e të...

Zbardhet dëshmia e plotë e shqiptarit të arrestuar për vrasjen e të riut grek

254
SHPËRNDAJE

Mediat greke kanë zbardhur dëshminë e plotë të 23-vjeçarit shqiptar të arrestuar në lidhje me vrasjen e të riut grek pak ditë më parë në Selanik. Ai ka deklaruar se natën që rezultoi fatale për 19-vjeçarin Alkis kishte shkuar në punë dhe më pas ishte takuar me anëtarët e grupit të tifozëve për të ndjekur një ndeshje volejbolli.

“Kur mbërritëm, anëtarët e grupit na thanë se po kërkonin disa tifozë të skuadrës kundërshtare pasi mes tyre ishte regjistruar një episod përplasje.

U nisëm nga qendra e Selaniku me tre makina. Por nuk e kishte menduar se ajo natë do të ishte tragjike. Unë kurrë nuk do merrja pjesë në një ngjarje të tillë. Pavarësisht fanatizmit mes dy skuadrave unë kurrë nuk kam menduar të rrezikoj një person për këtë arsye dhe aq më tepër të shkaktoj vdekjen e tij”, është shprehur i riu shqiptar.

Ai thotë se në momentin e sherrit nuk është larguar nga makina e tij, ndërsa sipas tij përplasjen e kanë nisur personat në grupin e tij që ndodheshin në automjetin e tretë.

“Pa e ditur që dikush ishte në rrezik për vdekje disa njerëz të lidhur me skuadrën kundërshtare nisën të vinin drejt nesh duke hedhur sende dhe karrige. Ata që ndodheshin me ne u kthyen me shpejtësi në makinat e tyre. U largova menjëherë duke bërë një manovër me makinë për të shmangur tifozët kundërshtarë që vrapuan pas nesh”, thotë ai.

Dëshmia e plotë

Unë jam me origjinë shqiptare, por kam lindur dhe jam rritur në Greqi dhe konkretisht në qytetin e Selanikut, ku prindërit e mi janë vendosur disa vite më parë, për të gjetur punë dhe për të krijuar familje. Prindërit e mi punojnë me orë të tëra në ditë dhe bëjnë edhe punët e shtëpisë ndërsa unë tashmë jam diplomuar në shkollën e mesme profesionale Demokritus. Prej kohës kur kam përfunduar studimet kam nisur të punoj në një fabrikë çadrash. Kam edhe një motër më të vogël studente në TEI. Ne jemi një familje e dashur dhe paqësore. Siç thashë, prindërit e mi punojnë me orë të tëra në ditë për t’i siguruar familjes tonë gjithçka që u nevojitet dhe ata më kanë rritur mua dhe motrën time me parime dhe vlera. Unë jam tifoz i skuadrës së PAOK-ut por nuk jam përfshirë asnjëherë në akte ekstreme dhe zënka mes tifozëve. I hedh poshte akuzat ndaj meje pasi nuk kam kryer asnjë nga veprat për të cilat akuzohem. Asnjëherë nuk kam pasur qëllim të rrezikoj jetën e dikujt.

Më 31 janar 2022 kam shkuar në punë që në mëngjes në fabrikën ku bëjmë tenda. Kam dalë nga puna në orën 17:15 dhe pasi jam kthyer në shtëpi kam marrë një telefonatë nga një miku im me origjinë nga qyteti i Verias, i cili më sugjeroi të shkonim në stadium dhe të shikonim ndeshjen e volejbollit mes PAOK-ut dhe Olimpiakosit.

Kur mbaroi ndeshja, shkuam me makinën Citroen C3 e bardhë në zyrat e ekipit të PAOK-ut, në rrugën e vjetër Patras Germanou në qendër të qytetit dhe u larguam me sloganet e ekipit tonë.

Kur mbërritëm anëtarët na njoftuan se po kërkonin tifozë të ekipit kundërshtar, pasi mes tyre kishte pasur një episod tifozësh. U nisëm nga qendra e Selanikut, tre makina, në kërkim të tyre. E vërteta është se qëllimi ishte sqarimi me tifozët dhe as që e kisha menduar se një incident i tillë do të sillte pasojat fatale që pasuan më pas.

Unë kurrë nuk do të merrja pjesë në një ngjarje të tillë, pavarësisht fanatizmit që mbizotëron.

Unë lëviza me makinën time. Në makinë me mua ndodhej Alexandros Gega, Demiraz dhe Odysseas Gjuroviç.

Makinën tjetër tip Renault, me ngjyrë të errët e ngiste Dimitris Hatzis. Me të në makinë ndodheshin edhe Stergios Sarakatsanos, Ioannis Varveris, Nikos Kalaitzis ose Kalantzis.

Bashkë me ne ndodhej edhe një makinë e tretë. U nisëm në kërkim të grupit të tifozëve kundërshtarë në rrugën e vjetër dhe vazhduam në lindje.

Para se të arrijmë në kryqëzimin e Plastirës makina Polo papritur u kthye majtas në rrugën e Gazit. Ne ndaluam dhe pritëm në rrugën e Plastirës. Ata që ndodheshin në makinën Polo na bënë shenjë të zbrisnim dhe ne menduam se kishin gjetur tifozët kundërshtarë. As unë ashtu edhe personat në makinën time nuk ishim të armatosur me armë, thika apo ndonjë instrument tjetër që mund të ketë shkaktuar vdekjen e Alkis. Gjatë gjithë incidentit që ndodhi, për asnjë moment nuk u largova nga makina që drejtoja.

Kur personat në makinën e tretë nisën përleshjen, të gjithë ata që ishin në makinën time zbritën. Ndërsa të gjithë të tjerët kishin arritur tashmë në pikën e përplasjes, unë u ktheva menjëherë në makinë dhe tërhoqa frenat e parkimit. E lashë derën e shoferit të hapur, dola për disa sekonda nga makina por nuk u afrova pasi u shokova nga ajo që po ndodhte. Kur kuptova se situata po dilte jashtë kontrollit, i tmerruar bërtita “le të shkojmë”.

Shumicën e detajeve të vrasjes i mësova më vonë. Pa e ditur në atë moment se dikush ishte në rrezik për vdekje, tifozët e lidhur me ekipin kundërshtar filluan të vinin drejt nesh duke hedhur sende dhe karrige, të gjithë ata që kishin zbritur nga makinat tona u kthyen shpejt dhe u larguam.

U largova menjëherë duke bërë një manovër me makinën për të shmangur tifozët e Marsit që vrapuan drejt nesh. Dola në rrugën Papanastasiou në drejtim të Botsarit, u ngjita në rrugën Karakasi dhe u zhvendosa në zonën e Toumpës ku parkova makinën time pranë stadiumit PAOK. Më pas u kthyem në zyrat e shoqatës së tifozëve në Patras Germanou të vjetër. Aty mbërritën disa nga anëtarët e grupit të tifozëve që ndodheshin në dy makinat e tjera, mes tyre edhe Giannis Kumaropoulos, i cili para të gjithëve tha në mënyrë karakteristike: “Bëra një gabim harrova thikën atje”. Pas pak shkova në vendin ku kisha lënë makinën dhe u nisa në drejtim të shtëpisë sime.

Të nesërmen në mëngjes, ende i tronditur nga gjithçka kishte ndodhur një natë më parë dhe i penduar sinqerisht që kisha qenë me ta në atë vend, qoftë edhe vetëm nga prania ime në ngjarje, shkova në punë dhe pasdite u arrestova nga autoritetet. Nga pamjet video të rastit duket qartë se unë nuk kam zbritur asnjëherë nga makina dhe as nuk i jam afruar pikës ku ka ndodhur përleshja

S'KA KOMENTE