Vritet komandanti i flotës ruse në Detin e Zi.

Vritet komandanti i flotës ruse në Detin e Zi.

140
SHPËRNDAJE

Forcat ukrainase pretendojnë se kanë qëlluar për vdekje zëvendëskomandantin e flotës ruse të Detit të Zi, një tjetër goditje e dëmshme për forcat e Vladimir Putin.

Kapiteni i rangut të parë Andrey Paliy, 51 vjeç, është zyrtari i parë i lartë i marinës ruse që është vrarë në luftën me Ukrainën deri më tani.

The Sun shkruan se Paliy thuhet se ishte i përfshirë në sulmet detare ruse pranë qytetit port të Mariupolit kur vdiq, megjithëse nuk dihen rrethanat e sakta të vdekjes së tij.

Moska ende nuk e ka pranuar zyrtarisht vdekjen e tij, por duket se është konfirmuar nga kolegu rus Konstantin Tsarenko, sekretar i këshillit publik në Shkollën Detare të Sevastopol Nakhimov.

Zyrtari ukrainas Anton Gerashchenko gjithashtu pretendoi se Paliy ishte vrarë sot herët, pa dhënë detaje.

Paliy ka lindur në kryeqytetin ukrainas Kiev, por refuzoi të bënte një betim ushtarak ukrainas në 1993, dhe më pas vendosi që të shërbente në Flotën Veriore Ruse.

foto galeri
foto galeri

S'KA KOMENTE