Votimi për pezullimin e Rusisë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat...

Votimi për pezullimin e Rusisë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut

73
SHPËRNDAJE

Pak më parë është pezulluar Rusia nga Këshilli i të Drejtave të Njeriut të OKB-së gjatë një sesioni të zhvilluar ditën e sotme në Neë York.

Nëntëdhjetë e tre vende votuan pro lëvizjes, 24 kundër dhe 58 abstenuan. Ndër vendet që mbështetën pezullimin ishin SHBA, vendet e BE-së, Britania e Madhe dhe natyrisht vetë Ukraina. Kina, Siria dhe Bjellorusia ishin mes atyre që votuan kundër mocionit, shkruan BBC.

Dhe India, Egjipti dhe Afrika e Jugut ishin midis kombeve që abstenuan.

S'KA KOMENTE