Votimet ne Fier per te zgjedhur 16 deputet per ne Parlamentin e...

Votimet ne Fier per te zgjedhur 16 deputet per ne Parlamentin e ri/ Lista

854
SHPËRNDAJE

Ka nisur prej ores 7 procesi i votimit ne Qarkun Fier dhe ne gjithe Shqiperine , proces i cili do te percaktoje 16 deputet e ardhshem te Parlamentit te ri te vendit .

Ne listen e fletes se votimit  te Qarkut Fier jane ne gare 12 subjekte politike dhe 216 kandidate prej te cileve vetem 16 do te percaktohen pas numerimit te votave dhe rezultatit te ketyre zgjedhjeve 
Ne listat per kandidat te qarkut Fier spikat ne liste emrat e Zvendes kryeministrit Erion Brace qe kryeson listen e PS te ketij qarku duke vijuar me emrin e kreut te kuvendit Gramoz Ruci  i 10 -ti ne kete liste si dhe e Zvendes ministrit te mbrojtjes Petro Koci. Kjo eshte lista e plote e kandidateve te PSFieri ka 16 mandate
Erion BraçePetro KoçiLindita BuxheliBashkim FinoBaftiar ZeqoAntoneta DhimaBujar ÇelaIsmet BeqirajTatjana PirroGramoz RuçiRobert BitriMirza PetushiArber ArapiSokol KrasniqiEsiola HoxhaErges KrakolliAdela HysenajNimet Musai

Nderkohe ne listen e kandidateve te Partise  Demokratike dhe kualicionit te djathte emri i pare qe kryeson kete liste eshte ai i ish ministri i drejtesise Enkelejd Alibeaj. Ndersa ne listen e LSI spikat emri i kryetares se kesaj Force Monika Kryemadhi dhe Kejdi MEHMETAJ

Qarku Fier ka 9 Zona Zgjedhore

578 QV ne qarkun Fier

Sipas KQZ jane te rregjistruar ne 3 KZAZ e FIERIT 165 900 shtetas me të drejtë vote.Nuk ka pasur vonesa apo probleme ne nisjen e ketij procesi nderkohe qe votuesit kane qene te pakte ne numer

KZAZ nr 59 shkolla ‘ Janaq Kilica ‘ . Fier
97 Qendra Votimi
numerohen vetem kater rajonet e qytetit 79,427 shtetas me të drejtë vote.

KZAZ nr 58 ‘ Jakov Xoxa ‘ Fier
62 qendra votimi 
Do te vijne kutite e 5 njesive administrative  Qender , Dermenas, Topoje , Mbrostar, Libofshe
Jane 43,342 zgjedhes

KZAZ nr 57 shkolla ‘ Petro Sota ‘ Fier
63 qendra votimi 
perfshihen 4 njesi administrative 
Levan , Portez, Cakran , Frakull
Jane 44,579 votues

KZAZ 60 Patos 
48 qendra votimi per tre njesi  Patos qytet , Ruzhdie , Patos fshat
Jane rreth 34 mije e 684 votues

KZAZ 61 Roskovec
Jane 34 qendra votimi
Qytet Roskovec  , Kuman , Kurjan , Strum 
Rreth 25 mije 485 votues

KZAZ 62 Mallakaster 
Jane 52 qendra votimi 
Gjithsej 9 ish njesi :
Qyteti Ballsh , Fratar, Kutë , Selite , Ngracan , Aranitas, Greshice , Hekal , njesia qender
Ne total jane 31 mije 726 votues

KZAZ 54/55 Bashkia Lushnje 104 959 votues … 155 QV

KZAZ 56 /Bashkia Divjak 43 201 ….. 67 QV
————————————
– Ne keto zgjedhje Bashkise Fier i eshte shtuar nje KZAZ per shkak te rritjes ne numrit te votuesve.Bashkia Fier rindahet në 3 zona të administrimit zgjedhor, si më poshtë:
 ZAZ 57 me përberje nga njësitë administrative Levan, Portëz, Frakull, Cakran përbëhet me 44,579 shtetas me të drejtë vote.
 ZAZ 58 me përberje nga njësitë administrative Libofshë, Topojë, Qëndër, Mbrostar, Dërmenas përbëhet me 43,342 shtetas me të drejtë vote.
 ZAZ 59 me përberje nga njësitë administrative Fier R1, Fier R2, Fier R3, Fier R4, përbëhet me 79,427 shtetas me të drejtë vote.

S'KA KOMENTE