Virozat e stines “mbushin”pediatrine FIER

Virozat e stines “mbushin”pediatrine FIER

850
SHPËRNDAJE

Virozat e stines kane prekur nje numer te konsiderueshem fwmijesh edhe ne qytetin e Fierit ku cdo dite paraqiten ne urgjencen e pediatrise  rreth 100 femije. Sipas mjekes pediatre Albana Haxhiu virozat jane nje trend ne rritje ne kete periudhe te vitit jo vetem per shkak te luhatjeve te temperaturave por edhe si pasoje e fluksit te emigranteve te ardhur ne vendlindje per festat e fundvitit. Po sipas mjekes pediatre simptomat virale te femijeve jane komplikacionet ne rruget e frymemarrjes temperatura e larte dhe kolle teksa u ben apel prinderve qe fillimisht te paraqiten te mjeku i familjes per te shmangur kontaktet me femijet e tjere. 

Mjekja pediatre ka pohuar gjithashtu se raste te renda nuk ka patur nderkohe qe shtrimet ne spital shkojne deri ne 20 raste ne dite.

S'KA KOMENTE