Ulet numri i shtrimeve në spitale, të larta shifrat e vdekjeve. Brenda...

Ulet numri i shtrimeve në spitale, të larta shifrat e vdekjeve. Brenda një muaji, 10 humbje në ditë nga COVID

164
SHPËRNDAJE
Mjeke dhe infermiere duke transportuar me barrele nje pacient te semure te dyshuar me koronavirus qe erdhi nga Spitali Universitar Shefqet Ndroqi (sanatoriumi), ne Sherbimin Infektiv ne Qendren Spitalore Universitare Nene Tereza, QSUT, i cili eshte kthyer ne karantine per te infektuarit me koronavirus COVID-19. Ministria e Shendetesise dhe Mbrojtjes Sociale ka konfirmuar 42 raste me koronavirus ne Shqiperi deri me tani ndersa qeveria shqipetare ka nderprere te gjitha aktivitetet sociale deri me 3 prill dhe u ka kerkuar njerezve qe te qendrojne ne shtepi. /r/n/r/nDoctors and nurses carry barrel of a suspected coronavirus patient who came from Shefqet Ndroqi University Hospital to the Infectious Disease Ward at Mother Teresa University Hospital Center, QSUT, which has been turned into quarantine for those infected with coronavirus COVID-19. Ministry of Health and Social Protection confirmed 42 cases of coronavirus in Albania so far, while the Albanian government suspended all social activities until April 3.

Ulet numri i shtrimeve në 4 spitalet COVID në kryeqytet, ku po trajtohen të sëmurët me koronavirus. Në një lidhje direkte për ‘News24’, gazetari Erjon Skëndaj deklaroi se tashmë dhe rastet nga Tirana, i kanë kaluar spitalit Infektiv. 

Në këtë spital, në 24 orët e fundit, janë regjistruar 13 urgjenca mjekësore, ndërsa tek ‘Shefqet Ndroqi’ ka pasur 2-3 raste. Po ashtu mësohet se në Infektiv numri i shtrimeve është 60 shtretër nga 120 që ka. Ndërkohë që tek COVID3, janë 60 pacientë dhe në COVID4, 5-4 persona.

Sipas Skëndajt, ndonëse numri i shtrimeve është ulur, i lartë ngelet numri i vdekjeve. Në 1 muaj, numri i të vdekurve nga COVID-19 përllogaritet në 10 persona të ditë.

S'KA KOMENTE