Ukraina thirrje Kryqit të Kuq: Ejani dhe mblidhni trupat nëpër rrugë /Mbi...

Ukraina thirrje Kryqit të Kuq: Ejani dhe mblidhni trupat nëpër rrugë /Mbi 3500 te vrare

655
SHPËRNDAJE

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq duhet të heqë trupat e pajetë të “mijëra” rusëve të vrarë në pushtimin e deritanishëm dhe t’i kthejë ato në Rusi, thotë Ukraina.

Zëvendëskryeministrja e vendit Iryna Vereshchuk tha në një konferencë televizive “këto janë mijëra trupa të pushtuesve. Kjo është një nevojë humanitare.

“Ne kërkojmë që trupat e pushtuesve rusë të largohen nga territori dhe të shkojnë në Federatën Ruse.

Ajo pyeti drejtpërdrejt Kryqin e Kuq: “Bëni atë që duhet për të zgjidhur këtë problem humanitar”.

Më herët, ushtria ukrainase tha në Facebook se më shumë se 3500 ushtarë rusë ishin vrarë. Rusia deri më tani nuk ka pranuar ndonjë viktimë.

Dje ITV News raportoi për dokumentet e ministrisë ruse të shëndetësisë që duket se zbulojnë përgatitjet e Moskës për viktima masive në konflikt që do të kërkonte hartimin e mjekëve.

S'KA KOMENTE