Thellohet bilanci nga termeti ne Turqi e Siri,shkon mbi 19,700 numri viktimave

Thellohet bilanci nga termeti ne Turqi e Siri,shkon mbi 19,700 numri viktimave

110
SHPËRNDAJE

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën është tani të paktën 19,738 sipas autoriteteve.

Në Turqi, numri i të vdekurve është rritur në 16,546, tha presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të enjten ndërsa vizitoi zonat e prekura në qytetin jugor të Gaziantepit.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Siri është të paktën 3,192, duke përfshirë 1,900 në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim sipas grupit të mbrojtjes civile ‘Helmetat e Bardha’, dhe 1,262 vdekje në pjesët e kontrolluara nga qeveria të Sirisë, sipas medias shtetërore siriane.

Dhjetëra mijëra të tjerë janë raportuar të plagosur në të dy vendet, ndërsa punonjësit e shpëtimit luftojnë për të gjetur të mbijetuarit në rrënojat e ndërtesave të rrëzuara mes të ftohtit dimëror.

Presidenti i Turqisë ka pranuar se ka pasur “mangësi” në reagimin e vendit të tij ndaj tërmetit shkatërrues.

Rexhep Tajip Erdogan po përballet me kritika në rritje nga familjet e mbetura të frustruara nga një reagim i ngadaltë nga ekipet e shpëtimit, pasi shpresa zvogëlohet se do të gjenden më shumë të mbijetuar.

Shumë turq janë ankuar për mungesën e pajisjeve, ekspertizës dhe mbështetjes për të ndihmuar ata që janë bllokuar – duke i lënë ata të pafuqishëm ndërsa dëgjojnë britma nga nën rrënoja.

Gjatë një vizite në provincën Hatay, ku më shumë se 3,300 njerëz kanë vdekur dhe lagje të tëra janë shkatërruar, Erdogan tha: “Nuk është e mundur të përgatitemi për një fatkeqësi të tillë. Ne nuk do të lëmë asnjë nga qytetarët tanë pakujdes”.

Çështje të ngjashme raportohen në Sirinë fqinje, me ambasadorin e vendit në OKB që pranon se qeveria ka një “mungesë aftësish dhe mungesë pajisjesh”.

Në të gjithë Turqinë dhe Sirinë, shumë nga ata në zonat më të goditura nga tërmeti me magnitudë 7.8 – dhe pasgoditjet pasuese – kanë frikë të kthehen në ndërtesa.

“Ne i mbijetuam tërmetit, por do të vdesim këtu për shkak të urisë dhe të ftohtit,” tha një burrë në qytetin turk Antakya.

Disa të mbijetuar janë ende duke u gjetur, me pamjet që tregojnë një vajzë të re me pizhame dhe një burrë të moshuar që mban një cigare të ndezur mes gishtave të tij duke u hequr nga mbeturinat.

Turqi Termeti Erdogan (2)

Shanset për të mbijetuar po pakësohen
Sipas ekspertëve, dritarja e mbijetesës për ata që janë bllokuar tani po mbyllet me shpejtësi, por megjithatë, është shumë herët për të braktisur çdo shpresë.

Eksperti i rreziqeve natyrore Steven Godby tha: “Raporti i mbijetesës mesatarisht brenda 24 orëve është 74%, pas 72 orësh është 22% dhe deri në ditën e pestë është 6%.

David Alexander, një profesor i planifikimit dhe menaxhimit të emergjencave në University College London, tha: “Statistikisht, sot është dita kur ne do të ndalojmë së gjeturi njerëz. Kjo nuk do të thotë që ne duhet të ndalojmë së kërkuari.”

Ai vazhdoi të paralajmërojë se numri përfundimtar i viktimave mund të mos dihet për shumë javë për shkak të sasisë së madhe të rrënojave që përfshin Turqinë dhe Sirinë.

Zemërimi ndaj standardeve të ndërtimit rritet në Turqi
Zemërimi po rritet në Turqi që zbatimi i dobët i rregulloreve të ndërtimit kontribuoi në shembjen e shumë ndërtesave në tërmetet e së hënës.

Rregulloret e ndërtimit u shtrënguan pas fatkeqësive të mëparshme në Turqi, më së fundi në 2018.

Standarde më të rrepta sigurie u sollën gjithashtu pas tërmetit të vitit 1999 rreth qytetit të Izmit, në veriperëndim të vendit, në të cilin vdiqën 17,000 njerëz.

Por në katastrofën e fundit, sugjerojnë ekspertët, “amnistitë e ndërtimit” periodike, të cilat ofrojnë përjashtime ligjore për ato struktura të ndërtuara pa certifikatat e kërkuara të sigurisë për një tarifë të deklaruar, kanë kontribuar.

Presidenti i Turqisë, Erdogan do të vizitojë sot qytete të tjera të goditura nga tërmeti

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan do të vizitojë të enjten edhe tre zona të tjera që u dëmtuan nga tërmeti shkatërrues i së hënës në Turqinë jugore, njoftoi transmetuesi shtetëror TRT Haber.

Erdogan do të vizitojë qytetet jugore Gaziantep, Osmaniye dhe Kilis, të vendosura pranë kufirit me Sirinë, tha TRT Haber.

Të mërkurën, Erdogan vizitoi një qendër ndihme emergjente të ngritur nga agjencia turke e menaxhimit të fatkeqësive pranë epiqendrës në rrethin e Pazarcik, si dhe përpjekjet e ndihmës në provincat Adana, Hatay dhe Kahramanmaras.

Duke folur teksa vizitoi disa zona të fatkeqësive të mërkurën, Erdogan u zotua të ndërmarrë “çdo hap të nevojshëm” dhe të bashkojë shtetin dhe kombin në mënyrë që “ne të mos lëmë asnjë qytetar pa mbikëqyrje”.

Më herët gjatë ditës, presidenti kishte pranuar shqetësimin e publikut për reagimin e qeverisë, duke pranuar se shteti fillimisht “kishte disa probleme” në aeroporte dhe rrugë, por këmbënguli se situata tani ishte “nën kontroll”

S'KA KOMENTE