“The TIMES”:Zelensky i mbijetoi tre atentateve brenda disa ditësh

“The TIMES”:Zelensky i mbijetoi tre atentateve brenda disa ditësh

69
SHPËRNDAJE

Presidenti i Ukrainës, Zelensky u ka mbijetuar të paktën tre tentativave për vrasje javën e kaluar, ka mësuar The Times.

Dy grupe të ndryshme janë dërguar për të vrarë presidentin ukrainas – mercenarë të grupit Wagner të mbështetur nga Kremlini dhe forcat speciale çeçene. Të dy janë penguar nga elementë kundër luftës brenda Shërbimit Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB).

Mercenarët e Wagner në Kiev kanë pësuar humbje gjatë përpjekjeve të tyre dhe thuhet se janë alarmuar nga sa saktë ukrainasit i kishin parashikuar lëvizjet e tyre. Një burim i afërt me grupin tha se ishte “e frikshme” se sa mirë dukej të ishte ekipi i sigurisë i Zelensky.

Të shtunën një tentativë për vrasjen e Zelenskit dështoi në periferi të Kievit. Zyrtarët ukrainas të sigurisë thanë se një kuadër i vrasësve çeçenë ishte “eliminuar” përpara se të arrinin tek presidenti.

Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, u tha kanaleve televizive ukrainase se spiunët rusë i kishin informuar ata për atentatin e planifikuar.

Zyrtarët ukrainas pretendojnë se informacioni që çoi në vdekjen e çeçenëve erdhi nga agjentë të pakënaqur në FSB që kundërshtojnë pushtimin.

“Mund të them se kemi marrë informacion nga FSB, të cilët nuk duan të marrin pjesë në këtë luftë të përgjakshme”, tha Danilov. “Dhe falë kësaj, grupi elitar Kadyrov u shkatërrua, i cili erdhi këtu për të eliminuar presidentin tonë.”

Njësia shërben nën varësinë e Ramzan Kadyrov, presidentin çeçen.

Mercenarët e Wagner nuk ishin në dijeni të vrasësve çeçenë, por kanë kryer përpjekjet e tyre për të prerë kokat e qeverisë, pasi ishin vendosur në Kiev për më shumë se gjashtë javë, duke ndjekur aktivitetet e 24 objektivave të profilit të lartë ukrainas.

Grupit i ishte thënë të priste ardhjen e Spetsnaz – forcave speciale ruse – për t’u siguruar atyre një korridor të sigurt jashtë Kievit pasi të kishin përfunduar atentatet. Ata besonin se stuhia e Kievit do të ofronte një shpërqendrim dhe një mundësi për të përfunduar misionin e tyre.

Megjithatë, me një kolonë tankesh të mbërthyer jashtë qytetit, ritmi i sulmit ka qenë më i ngadaltë se sa pritej.

Mercenarët janë vënë nën presion të ashpër nga Moska për të çuar përpara operacionet e tyre për të siguruar një fitore të dukshme dhe thuhet se synojnë të kryejnë 24 atentatet në “listën e tyre të vrasjeve” brenda pak ditësh.

Një burim i afërt me mercenarët në Kiev këmbëngul se pavarësisht humbjes së disave prej grupit në operacionet e dështuara këtë javë, numrat janë ende në anën e tyre, me pothuajse 400 vetëm në kryeqytet.

“I duhet vetëm njëri prej tyre që të ketë fat dhe të gjithë shkojnë në shtëpi me një bonus,” u tha The Times. Mercenarët besohet se kanë hartuar plane për një përpjekje tjetër para fundjavës.

Grupi Wagner testoi për herë të parë fuqinë e tij në Ukrainë në vitin 2014, kur luftëtarët rusë me rroba civile u dërguan në Donbas për të nxitur konfliktin. Ndryshe nga ushtarët e rregullt rusë, veprimet e mercenarëve mund të mohohen në mënyrë të besueshme nga Kremlini. Që atëherë, grupi është vendosur në të gjithë Afrikën, në përputhje me objektivat e Presidentit Putin. Grupi Wagner drejtohet nga Yevgeny Prigozhin, i cili gjithashtu drejton fabrika robotësh dhe një ushtri në internet dhe njihet si “kuzhinieri i Putinit”.

Kontigjenti Wagner në Kiev u largua nga operacionet në një numër vendesh afrikane në fund të dhjetorit. Ata u rigrupuan në një bazë rreth 60 milje larg Moskës, përpara se të dërgoheshin në grupe në rajonin e Donbasit dhe në Ukrainën jugore.

Një grup i fundit prej 400 mercenarësh kaloi kufirin nga Bjellorusia dhe vodhi në kryeqytet, Kiev para fundit të janarit.

Një burim diplomatik dhe specialist i Wagner tha se Spetsnaz ishte më i pajisur se grupi Wagner, por një atentat i kryer nga mercenarët do të ishte më i vështirë të gjurmohej në Kremlin.

“Ata do të shkonin atje me një mision shumë të profilit të lartë, diçka që rusët do të donin ta mohonin – prerja e kokës së një kreu shteti është një mision i madh. Për sa i përket ndikimit në politikën sovrane ruse, ky do të ishte ndoshta misioni i tyre më i madh deri tani. Do të kishte një ndikim të madh në luftë”, tha burimi.

“Nuk do të ishte e paarsyeshme që Wagner të përdorej në një formë operacioni për të tentuar të largonte presidentin dhe të bënte një punë të prerjes së kokës ndaj qeverisë ukrainase pasi ato janë të mohueshme. Ata kanë shumë më tepër përvojë luftarake sesa Spetsnaz-i i rregullt rus dhe janë mjaftueshëm të çmendur për ta bërë këtë.”

“Rreziku i përpjekjes për t’u afruar me presidentin do të ishte shumë i lartë, në mënyrë që ata të merrnin viktima të konsiderueshme edhe nëse mund ta kapnin atë.

“Një mision që ata mund të bënin, është nëse ata mund të depërtonin dhe të merrnin një sistem udhëzues laser dhe ata mund të lokalizonin presidentin dhe t’i vendosnin shenjën e objektivit me laser, atëherë forcat ajrore ruse mund të bombardonin shumë shpejt.”

Një zyrtar i inteligjencës evropiane i tha Bloomberg se rebelët e shquar ukrainas u përballën me ekzekutime publike. Insajderi, i cili pretendon se ka parë dokumente nga FSB, tha se Kremlini planifikoi të kontrollonte qytetet e pushtuara me kufizime drakoniane për liritë civile, “kontroll të dhunshëm të turmës dhe ndalim represiv të organizatorëve të protestës për të thyer moralin”.

S'KA KOMENTE