Testohet ilaci anticovid , prodhuesi amerikan kerkon miratimin

Testohet ilaci anticovid , prodhuesi amerikan kerkon miratimin

92
SHPËRNDAJE
FILE PHOTO: An experimental COVID-19 treatment pill called molnupiravir being developed by Merck & Co Inc and Ridgeback Biotherapeutics LP, is seen in this undated handout photo released by Merck & Co Inc and obtained by Reuters May 17, 2021. Merck & Co Inc/Handout via REUTERS

Kompania amerikane Merck tha të hënën se i kërkoi Administratës së Ushqimit dhe Barnave të autorizonte përdorimin urgjent të pilulës së saj eksperimentale antivirale për të trajtuar Covid-19 për rastet e lehta deri në të mesme tek të rriturit.

Kërkesa e prodhuesit të ilaçit në SHBA erdhi pasi të dhënat e provës klinike të fazës së tretë të lëshuar më 1 tetor treguan se ilaçi – i njohur si molnupiravir – uli shanset që pacientët e sapo diagnostikuar me Covid që të shtroheshin në spital me rreth 50%.

Ilaçi funksionon duke penguar përsëritjen e virusit brenda trupit. Ndryshe nga ilaçi Remdesivir, që është intravenoz të Gilead Sciences, Molnupiravir i Merck mund të merret me gojë. Nëse miratohet nga rregullatorët amerikanë, do të ishte pilula e parë për të trajtuar Covid, një përparim potencialisht që do të ndryshonte betejën në luftën kundër virusit, i cili po vret mesatarisht më shumë se 1,600 amerikanë në ditë.

S'KA KOMENTE