Termeti dhe Cunami ne Indonezi le 384 te vdekur dhe 560 te...

Termeti dhe Cunami ne Indonezi le 384 te vdekur dhe 560 te plagosur

86
SHPËRNDAJE
Të paktën 384 persona janë vrarë pas një tërmeti të fortë dhe tsunami qe goditi Indonezinë.
Shifra është nga qyteti i goditur rëndë nga Palu, ku qindra njerëz janë plagosur dhe mijëra shtëpi janë dëmtuar ose shkatërruar, konfirmoi agjencia kombëtare e fatkeqësive.
Rreth 540 vetë u plagosën rëndë, shtoi ajo.
Një valë deri në dy metra (6.6ft) e lartë ,përfshiu qytetin në ishullin e Sulawesit, pasi tërmeti 7.5 shkaterroi disa ndërtesa duke detyruar njerëzit që te iknin nga shtëpitë e tyre.
Shumë nga të vrarët ishin në një festival ne plazhin në Palu

S'KA KOMENTE