Totem, drita inteligjente e rruges qe do i beje qytetet me ekologjike

Totem, drita inteligjente e rruges qe do i beje qytetet me ekologjike

151
SHPËRNDAJE

Teknologjia ‘inteligjente’ dhe multifunksionale po ndryshon rrënjësisht qytetet tona dhe kjo shkon përtej makinave vetë-lëvizëse dhe automatizimit të shtëpisë. Një shembull i tillë është Totem, një llambë rruge (fener) e pajisur me panel diellor.

Platforma Totem kombinon prodhimin dhe akumulimin e energjisë diellore, Wi-Fi-n dhe teknologjinë 4G, vendin e karkimit të automjeteve elektrike dhe ndriçimin ‘inteligjent’ në një produkt të vetëm.

Brian Lakamp, CEO dhe themelues i ‘Totem Power’ tha: “ Ne po ndërtojmë teknologjinë për qytetet e së ardhmes, pasi besojmë se dizajni mund të ndryshojë tërësisht botën.

Si fillim Ttem do të vendoset në vende të tilla si rrugët e qytetit, shkollat dhe kampuset e korporatave. Modeli i parë Totem është planifikuar të dalë në verë 2017.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.