Sistemi super i shpejte i transportit HyperLoop vjen edhe ne Europe

Sistemi super i shpejte i transportit HyperLoop vjen edhe ne Europe

81
SHPËRNDAJE

Në fillim ideja për ndërtimin e një Hyper Loop-i lindi në Kaliforni për të shkurtuar kohën që u duhej njerëzve për të udhëtuar nga San Francisko në Los Anxhelos. Tani, mesa duket kompania “Hyperloop One” ka për qëllim të ndërtojë një rrjet të transportit me shpejtësi të lartë edhe në Europë.

Sipas saj ky sistem do të bëjë të mundur që pasagjerët, të cilët udhëtojnë 500 km ndërmjet Helsinkit në Finlandë dhe Stokholmit në Suedi, ta bëjnë në vetëm 28 minuta. Aktualisht një udhetim me avion nga Stokholmi në Helsinki zgjat rreth një orë, kurse me traget 16 orë

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.