Sistemi robotik i mobiljeve qe ju lejon te transformoni shume lehte hapesirat...

Sistemi robotik i mobiljeve qe ju lejon te transformoni shume lehte hapesirat e brendshme

86
SHPËRNDAJE

Kompania “Ori” në bashkëpunim me dizenjuesin Yves Béhar ka krijuar një sistem robotik mobilimi, i cili trefishon përdorimin e një hapësire të caktuar. 

Linja e re e mobiljve ju lejon që ta transformoni hapësirën e apartamentit tuaj për aktivitete të ndryshme si për shembull: për të fjetur, për tu zbatvitur, për të punuar dhe të gjitha këto vetëm duke shtypur një buton. Për krijimin e këtij sistemi dizenjuesi u frymëzua nga arti japonez i origamit parashtesa e të cilit përkthehet “palos”.

“Qytetet janë duke u bërë gjithnjë e më të populluar. Njerëzit që përbëjnë ekipin tim të dizenjuesve në Fuseproject, vijnë nga e gjithë bota dhe strehimi i tyre në një qytet të madh e të shtrenjtë si San Francisko është një sfidë”: tha Béhar. Sistemi rrëshqet nëpër dysheme në sajë të një shine që kalon përgjatë murit. Përdoruesi mund të bëjë një dhomë gjumi ose dhomë ndenjeje më të madhe në varësi të dëshirës së tij, pa pasur nevojë të shtyje apo të heqë mobilje.

 

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.