Sistemi i ri transporti publik ne Singapor

Sistemi i ri transporti publik ne Singapor

73
SHPËRNDAJE

Këto makina (pods)  janë prodhuar nga kompania hollandeze “2 Getthere”. Sipas kompanisë secila prej tyre mund të mbajë deri në 24 persona, duke bërë të mundur transportimin e 8000 pasagjerëve në orë në çdo drejtim.

Ato (pods) mund të udhëtojnë edhe në kushtë të këqija të motit duke vepruar në mënyrë autonome, duke përdorur pika referimi artificiale. Singapori nuk është i vetmi qytet, që po eksploron këto mundësi në transportin publik, por ka edhe vende të tjera europiane si: Vantaa, Finlandë dhe Trikala, Greqi.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.