Sistem i ri transporti do lidhe Pekinin dhe Nju Jorkun per dy...

Sistem i ri transporti do lidhe Pekinin dhe Nju Jorkun per dy ore

74
SHPËRNDAJE

Me bumin aktual të sistemeve të transportit futuristik që po zhvillohen nga gjigandët e kompanisë si Hyperloop dhe Kompania Boring e Elon Musk, ndjehet sikur udhëtimi me shpejtësi supersonike në Tokë nuk është më një gjë e fantashkencës. 

 
Një tjetër sistem i ri i transportit të shpejtë është ET3, i cili është ekologjik, i shpejtë, i rehatshëm dhe i përballueshëm për të gjithë. Ai ka madhësinë e një kapsule elektrike për pasagjerë, që udhëton përmes një tubi me diametër 1.5m. Ashtu si sistemi i Hyperloop One, tubat futuristikë të ET3 janë përgjithmonë pa ajër për të eliminuar tërheqjen aerodinamike, gjë që rezulton në shpejtësi ultra të shpejtë deri në 6,500 km/h.

Ai do t’i lejojë pasagjerët të udhëtojnë nga Nju Jorku në Pekin për vetëm 2 orë. Megjithatë, sipas kompanisë sistemi i tyre i transportit nuk është një teknologji treni si Hyperloop. Kapsulat ET3 peshojnë vetëm 183 kg, por mund të mbajnë deri në gjashtë persona ose 367 kg ngarkesë.

S'KA KOMENTE

PËRGJIGJU

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.